GeriEkonomi Altın fiyatları zirveyi gördü! Çeyrek ve Cumhuriyet altını ne kadar?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Altın fiyatları zirveyi gördü! Çeyrek ve Cumhuriyet altını ne kadar?

Altın fiyatları zirveyi gördü! Çeyrek ve Cumhuriyet altını ne kadar?

Altın fiyatlarının son işlem gününde ne kadar olduğu merak ediliyor. Özellikle hafta boyu yüksek bir seyir gösteren çeyrek altının bugünkü fiyatı araştırılıyor. Çeyrek altın fiyatları geçtiğimiz gün 240 lira seviyesinde gezerken, Cumhuriyet altınının fiyatı 1.000 TL'yi aşarak tüm zamanların en yüksek seviyesine çıktı. Peki, 13 Ocak tarihli altın fiyatlarında son durum ne? İşte, detaylar!

Altın fiyatlarının hızlı yükselişi yatırımcıyı da heyecanlandırdı. Çeyrek altın fiyatları geçtiğimiz gün 240 lira seviyesinde gezerken, gün içinde değişkenlik gösteren fiyatları piyasalarda da dikkat çekti. Altın fiyatlarının yükselmesi ile değer kazanan yatırım altınları fiyatları dikkatle takip ediliyor. Peki altın fiyatlarında son durum ne? İşte çeyrek altın fiyatlarının piyasadaki değeri

Kapalıçarşı'da Cumhuriyet altınının fiyatı 1.000 TL'yi aşarak tüm zamanların en yüksek seviyesine çıktı. Kapalıçarşı'da çeyrek altın 247, Cumhuriyet altını 1.010 liradan satılıyor. Bu rakamlarla altın tüm zamanların en yüksek seviyesine çıkmış oldu. 

Serbest piyasada altının gram fiyatı, uluslararası piyasada altının onsunun 1.200 doları aşması ve dolar kurunun yükselişinin etkisiyle tarihi zirvesi olan 151,6 lirayı gördü. Dün yüzde 2,2 artarak yükselişini üst üste 5'inci güne taşıyan gram altın günü 148,2 liradan tamamlamıştı.

İstanbul Kapalıçarşı'da, bugün kapanışta çeyrek altın 240,00 lira, Cumhuriyet altını 978,00 liradan satılırken, 24 ayar külçe altının gram fiyatı ise dünkü kapanışa göre yüzde 1,35 düşüşle 146,30 liradan işlem gördü.      


ALTININ GRAMI 152 LİRAYA DAYANDI

Altının gram fiyatı, bugün rekorunu 151,6 lirayı taşımasının ardından saat 10.30 itibarıyla yüzde 1,5 primle 150,5 lirada dengelenirken, Kapalıçarşı'da çeyrek altın 247, Cumhuriyet altını 1.010 liradan satılıyor.

Altının ons fiyatı ise ABD başkanlığına seçilen ve 20 Ocak'ta koltuğa oturacak Donald Trump'ın dün akşamki açıklamalarının ardından yükselişe geçerek 23 Kasım 2016 tarihinden bu yana en yüksek seviyesi olan 1.201 dolara çıktı.

GÜVENLİ LİMAN OLARAK GÖRÜLÜYOR

Trump'ın açıklamalarının finansal piyasalara ilişkin belirsizlik algısını yükselttiğini ve yatırımcıların güvenli liman olarak gördükleri gelişmiş ülke tahvilleri ve altına yöneldiklerini kaydeden analistler, ons altının 1.215 dolar seviyesinin direnç, 1.190 dolar seviyesinin destek konumuna geldiğini ifade etti.

ALTIN FİYATLARINDA BEKLENTİ NE?

ALBForex Altın ve Emtia Piyasaları Müdürü Volkan Kuğucuk, "Altın tarafında Kasım ayından sonra ABD seçimleri sornasında var olan görünüm ABD tarafındaki yatırım harcamalarının aratacağı ve FED’in istikrarlı bir şekilde faiz arttıracağı şeklindeydi. Dolar endeksindeki güçlenme ve ABD 10 yıllık tahvil faizlerindeki yükseliş altının baskı altında kalmasına neden oldu. Şu an itibariyle baktığımızda dolar endeksindeki gerileme ve buna paralele olarak ABD 10 yıllık tahvil faizlerinin yeniden % 2,30 seviyesine kadar gerilemesiyle altın üzerindeki baskının kısmen hafiflediğini söyelebiliriz" dedi.

Gram altın tarafına baktığımızda Dolar/TL tarafındaki ve ons fiyatlarındaki yükselişin gram altın fiyatlarının 150 lira seviyesine gelmesine neden olduğunu belirten Kuğucuk, "Bu süreçte ons tarafındaki yükselişe ek olarak $ tarafında 3,85 üzerinde kalıcılık olması durumunda 153-154 lira seviyesinden bir fiyatlama hamlesi görebiliriz. Mevcut koşullarda Dolar’daki gerileme 3,85 seviyesinin altında fiyatlamaya başlarsa 145 liraya kadar gerileyen bir altın fiyatı ile karşı karşıya kalabiliriz" şeklinde belirtti.

ALTIN İÇİN DAHA İYİ BİR YIL OLABİLİR

XTB Menkul Değerler Araştırma Müdürü Arzu Toktay: "Türkiye'deki yatırımcı nezdinde önemli bir yere sahip olan altın fiyatlarında ise 1193 dolar/ons'un geçilmesi ile 1225 dolar hedef olarak görünüyor. Gram altın fiyatları sene başında 130 TL iken bugünlerde 148 TL ile yatırımcısına yüzde 14 getiri sağladı. Altının dolar/ons yükselişine TL'nin değer kaybı eklenince gram altının performansı Dolar/TL paritesinin önüne geçti. Önümüzdeki haftalarda TL'sının olası bir değer kazancının dolar ons cinsinden yükseliş ile bertaraf edileceğini düşünüyoruz. Kısaca 145 TL üzerinde gram Altın orta vadeli yatırım olarak cazibesini koruyor. 2017 senesi düşünüldüğünün aksine Altın için daha iyi bir yıl olabilir." 

Borsada kolay işlem ve düşük komisyon için tıklayın

False