GeriEkonomi Akkuyu'da taciz iddiası ve istifa
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Akkuyu'da taciz iddiası ve istifa

Akkuyu'da taciz iddiası ve istifa
refid:29980561-spot ilişkili resim dosyası

TÜRKİYE’nin ilk nükleer santrali olacak Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin şirketi Akkuyu Nükleer A.Ş bünyesinde Mersin Bölge Kamu Diplomasisi ve Devlet İlişkileri Bölge Müdürü olan Faruk Uzel istifa etti. 4 yıla yakın süreden bu yana görev yapan Uzel hakkında ’yolsuzluk ve taciz’ suçlamaları yapılırken, kendisi de projenin uygulanmasında önemli teknik hatalar yapıldığını iddia etti. Akkuyu NGS avukatı ise yaptığı açıklamada Uzel hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını belirtti, cinsel taciz iddialarının ise kendilerine ait olmadığını vurguladı.

Faruk Uzel, 1 Eylül Salı akşamı basın yayın organı temsilcilerine kendisine ait cep telefonundan geçtiği mesajda, "Ülkemin nükleer santral inşa etmek ve bu teknolojiye sahip olmak adına yaptıklarını desteklemekle birlikte, proje uygulayıcısı Rus şirketinin faaliyetlerini ve zihniyetinin inşa edeceği bir nükleer santrali ülkem ve milletim için çok ciddi bir risk unsuru olarak görüp, bu durumu dile getirmem sonucu Akkuyu Nükleler Santral Projesi’nden ayrıldığımı bildiririm" ifadelerini kullandı. Müdür Uzel’in istifa ettiğinden bir gün sona hakkında cinsel taciz iddiasında bulunuldu.

SUÇ DUYURUSUNDA BULUNACAĞIZ

Akkuyu Nükleer A.Ş Avukatı Kaan Keskin ise, açıklamanın şirket tarafından yapılmadığını, temsil ettiği şirketi bağlayıcı yönü bulunmadığını ifade etti. Avukat Keskin, Faruk Uzel hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunulduğunu ekledi.

UZEL’İN İDDİALARI

Müdür Faruk Uzel, konu ile ilgili Mersin Gazeteciler Cemiyeti’nde basın toplantısı düzenledi. Son 1 yılda projeye olan itirazları üzerine gerginlik yaşandığı ve sonuç olarak istifa ettiğini açıklayan Uzel, tehdit telefonları aldığını belirtti. Uzel santral projesinin tepeden tırnağa hatalı ve amatör olduğunu iddia etti.

Canlı Borsa - Altın Fiyatları - Döviz Kurları için Bigpara

False