9 yılda 60 milyon metrekare inşaat 500 bin konut

9 yılda 60 milyon metrekare inşaat 500 bin konut

10 Ekim 1948'de Trabzon Of doğumlu olan Bayraktar, inşaat yüksek mühendisi. İstanbul Büyükşehir ve Eminönü Belediyelerinde Belediye Meclis Üyeliği, 1995-1999 yıllarında KİPTAŞ'ta Genel Müdürlük yaptı. Bu görevi sırasında İstanbul'un 11 yerleşim bölgesinde 17 bin konut yaptı. 2000-2001 yıllarında Ankara Büyükşehir Belediyesi Metropol İmar A.Ş, ardından da PORTAŞ Genel Müdür Danışmanlığı yaptı. 2002 yılının Aralık ayından TOKİ Başkanlığı'na atandı ve tam 9 yıl boyunca bu görevi sürdür. 9 yıllık TOKİ başkanlığı döneminde, 60 milyon metrekare inşaat, 500 bin konuta imza attı. 2011 genel seçimlerinde Trabzon Milletvekili olarak Meclis'e girdiği gibi, 61. Hükümette Bakan olarak yer aldı.

Haberin Devamı

9 yılda 60 milyon metrekare inşaat 500 bin konut

"GELEN VURDU, GİDEN VURDU" DİYE DERT YANMIŞTI...

Erdoğan Bayraktar, TOKİ Başkanlığı döneminde de ilginç bir çıkış yaparak, "gece bunalım geliyor, hırsımdan ağlıyorum" demişti.
2009 yılında Hürriyet.com.tr'ye yaptığı açıklamada Bayraktar, o dönemde de Başbakan olan Recep Tayyip Erdoğan'a kırgınlığını da, “Muhalefet on tokat vuruyorsa; iktidar iki tokat vuruyor. Bunaldık ya!" sözleriyle ifade etmişti.
Bayraktar, o röportajda şöyle konuşmuştu; "Türkiye'nin 150 yerinde kentsel dönüşüm yapmaya çalışıyoruz, kendimizi parçalıyoruz. Belediye başkanlarına, ona buna yalvarıyoruz. Bunalım geliyor, gece kalkıyor ağlıyorum hırsımdan. Kimseye anlatamıyorum."
Bayraktar, "Neden anlatamıyorsunuz?" sorusuna ise, "“Kanun var her şey var ama prosedür yürümüyor. Yok oylarımız gider, yok TOKİ peşkeş çeker. Muhalefet on tokat atıyor, yetmiyor. Geliyor 2 tokat da iktidar atıyor. Bunaldık ya!” yanıtını vermişti.

PARAYA İHTİYACIM YOK AMA NEFSİM İSTİYOR

Haberin Devamı


Bayraktar, TOKİ Başkanlığı döneminde maaş artış taleplerinin Başbakanlıktan dönmesi üzerine, bir gazeteciye 'paraya ihtiyacım yok ama nefsim istiyor' sözleriyle dile getirmişti. TOKİ Başkan ve Yardımcılarının maaşlarının yükseltilmesine ilişkin Başbakanlığa gönderilen yasa taslağında, başkan bölümü çıkarılmış; maaş artışı da sadece başkan yardımcılarına yapılmıştı. Eğer söz konusu değişiklik yapılmış olsaydı Başkan Bayraktar'ın maaşı o dönemde 6 bin 400'den 7 bin 600'e çıkacaktı. Başkan Yardımcılarının maaşı ise 3 bin 600'den 5 bin 300'e çıkmıştı.

İşadamlığından geldiğini ve paraya ihtiyacı olmadığını belirten Bayraktar, Mart 2010'da yaptığı bu açıklamada aylık 40-50 bin lira kira geliri elde ettiğini belirtmişti. Sahibi olduğu arsalara da dikkat çeken Erdoğan Bayraktar, bu işlerle uğraşmıyor olsa arsalarında geliştireceği küçük projelerle aylık kira gelirini en az ikiye katlayabileceğini vurgulamıştı.


Haberle ilgili daha fazlası: