‘3600 ek gösterge ay sonu tamam’

‘3600 ek gösterge ay sonu tamam’

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, EYT konusunun masada olduğunu açıkladı. 3600 ek gösterge konusunu ay sonuna kadar tamamlayacaklarını belirten Bilgin, “Son düzenlemeleri yapacağız. Sözleşmeli meselesi, Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) meselesi de var. Bunların hepsi dosya dosya önümüzde. Adım adım dosyaları açıyoruz ve çözüme ulaştığımız anda da kamuoyumuzla paylaşıyoruz” dedi.

Haberin Devamı

Türkiye Gıda ve Şeker Sanayi İşçileri Sendikası’nın düzenlediği Gıdanın Geleceği Ellerimizde Zirvesi’ne katılan Bakan Bilgin, Türkiye’de enflasyonun ciddi boyutlara ulaştığını belirterek, “Buraya gelirken gazeteci arkadaşlar, ‘Enflasyon yüksek, bu enflasyon şartları altında neler yapmayı düşünüyorsunuz?’ sorusunu soruyor. En çok karşılaştığım sorulardan biri bu. Enflasyon fevkalade ciddi boyutlarda, Türkiye’de enflasyonun yüzde 70’e dayandığını biliyoruz, dünyada da öyle” dedi.

Temmuz ayında enflasyon düzenlemelerini yapacaklarını belirten Bilgin, “Çalışanlarımızı koruyacağız, emekçilerimizi koruyacağız. Temmuz ayında emekçilerin karşılaştıkları enflasyon farkına karşı, düzenlemelerin hazırlığını yaptığımızı belirtmek isterim. Sadece memurların, işçilerin değil, emeklilerle ilgili de çalışmalarımız var. Son değerlendirmeleri yapıyoruz. Emekçilerimiz, çalışanlarımız, işçilerimizi, emeklilerimiz endişe etmesin. Bizim görevimiz onları enflasyon karşısında da korumak, tahribatlara karşı da korumak. Tıpkı gıdanın geleceğini düşündüğümüz gibi emeğimizi ve emeklilerimizi, insanımızın geleceğini de düşünmek mecburiyetindeyiz” diye konuştu.

Haberin Devamı

Her yıl temmuz ayında mevzuat ve toplu sözleşmeler kapsamında kamu işçileri, işçi emeklileri, memurlar ve memur emeklilerine enflasyon farkı veriliyor. Bu oranlar ise haziran ayı enflasyonun açıklanmasından sonra kesinleşiyor.

Haberle ilgili daha fazlası: