‘2G için makul fiyat bekliyoruz’

Güncelleme Tarihi:

‘2G için makul fiyat bekliyoruz’
Oluşturulma Tarihi: Ocak 11, 2023 07:00

Mobil operatörlerin 1998’de aldıkları 2G lisanslarının süresi, Nisan 2023’te sona eriyor. Mevcut anlaşma gereği uzatma haklarının saklı olduğunu belirten Vodafone Türkiye CEO’su Engin Aksoy, “Makul lisans bedelleriyle sürece devam etmek istiyoruz” dedi.

Haberin Devamı

Mobil operatörlere 1998’de verilen 2G lisans süreleri için son üç aya girildi. 25 yıllığına alınan lisanslar, Nisan 2023’te doluyor. Turkcell ve Vodafone nisan ayında lisans süresini uzatmak zorunda, Türk Telekom’un süresi ise 2026’da sona eriyor. Operatörlerin aklındaki soru, yeni lisans bedellerinin ne kadar olacağı.

Vodafone Türkiye CEO’su Engin Aksoy, yeni sürece ilişkin görüş ve beklentilerini gazetecilerle paylaştı. BTK’nın üç operatör için de lisans sürelerini  2029’a kadar uzatmayı planladığı bilgisini veren Aksoy, “Bu noktada yatırım ortamının sürdürülebilirliği ve kaynaklarımızı yatırıma aktarabilmemiz için lisans sürelerinin makul bedellerle uzatılmasının sağlanması çok çok kritik. Lisanslarımızı uzatma hakkımız var ama bunun bedelinin ne olacağı önemli. Turkcell ve Vodafone’un ödeyeceği bedel eşit olacak ama miktarı önemli. 27 Nisan’da süre bitiyor. Ocak sonu, şubat başı gibi bedellerle ilgili haber bekliyoruz” diye konuştu.

Haberin Devamı

RAHATSIZ DEĞİL SABIRSIZIZ

Birçok ülkede lisans uzatım ihale bedellerinin belirlenmesinde kullanılan formüller olduğunu vurgulayan Aksoy, devletlerin bunun üzerinde talepleri olduğunda; yatırım ve bu bedeli karşılama gibi konularda negatif sonuçların doğabildiğini belirtti. Aksoy, şöyle devam etti: “Biz başvurumuzu yaptık. Ön bilgi almadık. Bu konuda rahatsız değil, sabırsızız. Önemli olan kamunun bu konuda sektör lehine karar vermesi ve tüm oyuncuları özel şirket olarak görmesi. Makul olan neyse onu istiyoruz. Rakamlarımızı BTK’ya iletiyoruz, kârımıza göre yaptığımız yatırım belli. Özel sermayenin parasıyla kamu hizmeti veriyoruz. Bunun sürdürülebilir olması için de yatırım ortamının desteklenmesi lazım. Avrupa’da regülasyon dönüşüm geçiriyor. İspanya’da örneğin 5G lisansları için 20-25 milyon Eurolara frenkans ihaleleri verildi. Yatırımı teşvik için makul ücretler istiyorlar.”

KULE ŞİRKETİ’Nİ TÜRKİYE’YE GETİRMEK İSTEDİK AMA...

Dünya genelinde operatörlerin artık baz istasyonlarını kule şirketler aracığıyla yaygınlaştırdıklarını ve bu şirketlerin sayılarının hızla arttığını söyleyen Engin Aksoy, Vodafone olarak bu alandaki yatırımlarını Türkiye’ye taşımak istediklerini belirtti. Söz konusu kulelerin tüm operatörlerce kullanılabildiğini, böylece ciddi bir verimlilik elde edildiğini anlatan Aksoy, “Biz de Vodafone Vantage Tower adıyla şirket kurduk. Birkaç hafta önce bir private equity yüzde 50’si için 7.5 milyar Euro değerleme yaptı. Bir yılı aşkın süre önce bu şirketin Türkiye’de çalışması için izin istedik ancak hiçbir yanıt alamadık. Süreç olumsuz ilerledi” dedi. Öte yandan Turkcell Global Tower adıyla, 2006’dan bu yana bir kule şirketin hizmet verdiğini vurgulayan Engin Aksoy, şöyle konuştu: “Turkcell, aralık sonunda bu şirketi halka açacağını KAP’a duyurdu. Bu güzel bir şey. Biz Ağustos 2021’de gerekli tüm belge ve dokümanları hazırlayıp BTK’ya başvurduk. Kule A.Ş. diye şirket kurduk. Fakat bize cevap gelmedi. Burada endişemiz operatörler arasında asimetrik bir durumun oluşmuş olması. Bize de izin verilse yurtdışı-içinden sermaye getireceğiz, 100 değil 1000 kule kuracağız. Eğer bir yıl önce şirketimizi kurabilseydik 114 milyon TL’lik fayda yaratmış olacaktık. Sektörümüzde bu yatırımı yapmak, bu yapılanmayı kurmak için eşit şartların oluşmasını istiyoruz. Aksi takdirde adil rekabetin engellendiğini düşünüyoruz.”

 

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!