‘10 unicorn hedefine ulaşmak zor değil’

Güncelleme Tarihi:

‘10 unicorn hedefine ulaşmak zor değil’
Oluşturulma Tarihi: Eylül 27, 2022 07:00

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Ankara Ticaret Odası (ATO) Fuar ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen ‘TechAnkara Proje Pazarı etkinliğine katıldı.

Haberin Devamı

Burada konuşan Varank, 3 yıl önce ‘Milli Teknoloji Hamlesi’ vizyonuyla hazırladıkları ‘Sanayi ve Teknoloji Stratejisi’ni yine Ankara’da kamuoyu ile paylaştıklarını hatırlatarak, “Bakanlığımız politikalarının genel çerçevesini oluşturan bu dokümanda biz, 2023 yılında ülkemizden 10 tane unicorn girişim yani 1 milyar dolar değerlemeye ulaşan şirket çıkarmayı hedef olarak belirlemiştik. Peki, bunu duyan müzmin muhalifler ne yaptı biliyor musunuz? ‘Hayal görmeyin, Türkiye’den unicorn falan çıkmaz’ diyerek her zaman yaptıkları gibi bu ülke insanının ve gençlerinin potansiyelini küçümsediler ama biz onların artık alışık olduğumuz bu tavırlarına aldırış etmedik, girişimcilerimizle iş birliği içinde çalışmalarımıza tam gaz devam ettik. İyi ki de öyle yapmışız. Bugün geldiğimiz nokta itibarıyla tüm dünyanın dikkatini çekmeyi başardık ve tüm dünyada ilgi uyandıran başarılara imza attık. Daha şimdiden 6 tane unicorn şirket çıkardık. Hem de bunların 2 tanesi decacorn, yani 10 milyar dolar değerlemeyi aşan şirketlerimiz” dedi.

REKOR KIRILDI

Haberin Devamı

Sadece unicorn’lar açısından değil tüm ekosistem için tarihi dönemden geçtiklerini vurgulayan Bakan Varank, “Geçen yıl ülkemizden 300’den fazla girişim toplamda 1.5 milyar dolar yatırım alarak tüm zamanların rekorunu kırdı ve bir önceki yılla karşılaştırdığımızda 9 katlık bir artıştan bahsediyoruz. 2022’de de trendin yükselerek devam ettiğini gözlemleyebiliyoruz. Bu yılın ilk 6 ayında Türk girişimler 1.4 milyar dolar yatırım aldılar. Daha yılın ilk yarısında geçen yılı yakalamış olduk. Kısa sürede katettiğimiz mesafeye bakınca ben açıkçası, 10 unicorn hedefinin ulaşılması zor bir hedef olmadığını düşünüyorum” diye konuştu.

BAKMADAN GEÇME!