Yusufeli Barajı’nda türbin döndürme başladı

Güncelleme Tarihi:

Yusufeli Barajı’nda türbin döndürme başladı
Oluşturulma Tarihi: Eylül 17, 2023 07:00

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, Yusufeli Barajı ve Hidroelektrik Santrali’nde (HES) elektrik üretimi için türbin döndürme işleminin başlatıldığını açıkladı.

Haberin Devamı

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Yusufeli Barajı ve HES’te elektrik enerjisi üretimi için ıslak testler kapsamındaki ilk türbin döndürme işlemini başlattık. Mühendislerimiz test denemelerini titizlikle takip ediyor. Dünyanın beşinci en yüksek barajından elektrik alacağımız günler yaklaşıyor” dedi.

Bakanlıktan alınan bilgilere göre; 22 Kasım 2022 tarihinde su tutulmaya başlanan Yusufeli Barajı’nda kontrollü su tutma işlemi devam ediyor. 

Yusufeli Barajı’nda türbin döndürme başladı

İbrahim Yumaklı

15 Eylül 2023 itibarıyla Yusufeli Barajı’nda su seviyesi 699.12 kotuna, su yüksekliği 195.62 metreye ve depolanan su miktarı ise 1 milyar 697 milyon metreküpe ulaştı. 

Haberin Devamı

Yusufeli Barajı ve HES’in devreye alınmasıyla birlikte Türkiye’nin hidroelektrik enerji üretim kapasitesi yüzde 2 oranında artacak ve 2.5 milyon kişinin enerji ihtiyacı bu yatırımdan karşılanabilecek.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!