Yerli ödeme sistemi yaygınlaşacak

Güncelleme Tarihi:

Yerli ödeme sistemi yaygınlaşacak
Oluşturulma Tarihi: Ekim 29, 2022 07:00

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati başkanlığında toplanan Finansal İstikrar Komitesi’nin toplantısında, Türkiye’nin Ödeme Sistemi’nin (TROY) yurtiçi ve yurtdışında yaygınlaştırılması adına bir yol haritasının oluşturulması kararlaştırıldı. Komite, bu amaçla ilgili paydaşların dahil olduğu bir çalışma grubu oluşturacak.

Haberin Devamı

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati önceki gün Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, Finansal İstikrar Komitesinin 6’ncı toplantısını gerçekleştirdiklerini belirtti. Toplantıda küresel ve yerel makroekonomik gelişmeleri ele aldıklarını ifade eden Bakan Nebati, “Türkiye Ekonomi Modeli çerçevesinde etkin bir şekilde uygulanan selektif kredi politikasının devam ettirilmesi hususunda mutabık kaldık” değerlendirmesinde bulundu. Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, toplantıda, küresel ve yerel makroekonomik gelişmelerle önceki dönemde atılan politika adımları, Türkiye’nin finansal sistemine olan etkileri bağlamında irdelendi ve Türkiye Ekonomi Modeli ile elde edilen kazanımların devam edebilmesi adına yeni adımlar istişare edildi. Türkiye Ekonomi Modeli çerçevesinde etkin bir şekilde uygulanan selektif kredi politikasının, yakalanan ivmeye önemli bir katkı sağladığı gözlemlenerek, bu politikanın güçlü bir şekilde devam ettirilmesine karar verildi. Ayrıca ‘Türkiye’nin Ödeme Sistemi’ TROY’un yurtiçi ve dışında yaygınlaştırılması adına bir yol haritasının oluşturulmasında mutabık kalan komite, bu amaçla ilgili paydaşların dahil olduğu bir çalışma grubunun oluşturulması ve gerekli adımların ivedilikle atılması kararını aldı. Açıklamada, komitenin, sağlıklı ve sürdürülebilir bir büyüme için önemli bir unsur olan finansal istikrarın korunması adına bütüncül bir yaklaşımla çalışmalarını sürdüreceği ifade edildi.

TROY NEDİR?

Haberin Devamı

Troy Kart, Bankalararası Kart Merkezi (BKM) tarafından geliştirilip 2016 yılında hizmete sunulan yerli bir ödeme sistemi. Açılımı Türkiye’nin Ödeme Yöntemi olan bu yerli ödeme sistemi; bankalar ve işletmeler arası para akışını sağlayan elektronik bankacılık yöntemi olarak kullanılıyor.

Yerli ödeme sistemi yaygınlaşacak

BAKMADAN GEÇME!