Türkiye’nin ‘IQ’sunu dünyaya açacak

Güncelleme Tarihi:

Türkiye’nin ‘IQ’sunu dünyaya açacak
Oluşturulma Tarihi: Ekim 27, 2022 07:00

Finansal teknoloji alanında yüzde 100 yerli sermayeyle faaliyetini sürdüren Matriks Bilgi Dağıtım, 2020 yılında geliştirdiği yeni nesil yatırımcılara yenilikçi bir deneyim sunmayı hedefleyen MatriksIQ’yu tüm dünyada kullanılan bir ürün haline getirmeyi amaçlıyor.

Haberin Devamı

MatriksIQ’nun, sermaye piyasalarına konu olan tüm verileri ve yapay zeka destekli tahmin analizleri sunan; finansal veri, analiz ve işlem platformu olduğu belirtilirken; Matriks Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdür Yardımcısı Cem Tutar, BIST’in yanı sıra kripto para borsaları için de işlem olanaklarının mevcut olduğu MatriksIQ’nun, önümüzdeki yıllarda yabancı borsa ve piyasalardaki işlem olanaklarının zenginleştirilmesiyle birlikte, dünya çapında kullanılan bir ürün haline getirmeyi planladıklarını kaydetti. Hisselerinin yüzde 41.32’si halka açık olarak Borsa İstanbul’da işlem gören Matriks Bilgi Dağıtım’ın Yönetim Kurulu Başkanı Reha Gülerman ise “Bu şirketi 2003 yılında, teknoloji ve inovasyonu birleştirmeyi başaran bir veri dağıtım firması olarak yüzde 100 Türk sermayesiyle kurduk. Hızlı dönüşümün ardından önce finansal çözümler sunan bir yazılım evine; ardından da uçtan uca çözümler sunan bir finansal teknoloji (FinTech) firmasına dönüştürdük” dedi.

Haberin Devamı

TEKNOLOJİK ÇÖZÜMLER

Bugün, 19 ortaklı yapısı ve 104’ü yazılım ve Ar-Ge ekibi olmak üzere 185 çalışanıyla sermaye piyasalarına yenilikçi ürünler sunduklarını belirten Gülerman, “Şirketimiz bir yandan Türkiye ve dünya finans piyasalarında oluşan verileri, kullanıcılarına analiz imkanıyla birlikte sunuyor, diğer yandan da işlem platformları, emir ve risk yönetim sistemleri başta olmak üzere teknolojik çözümlerin geliştirilmesine öncülük ediyor” dedi. 2005 yılından itibaren mobil uygulama alanına yoğunlaşan şirket, Türkiye’nin ilk canlı veri ile işlem yapılan mobil uygulaması Matriks Mobile’ın dışında, çeşitli operatör ve şirket işbirlikleri ile seyahatten sağlığa, eğitimden sadakat programlarına, artırılmış gerçekliğe finans dışı birçok alanda uygulamalar geliştirdi. Matriks Mobil IQ ile mobil cihazlardan finansal verilerin takip edilmesi, analiz ve işlem yapılması sağlanırken; birçok aracı kuruluşun kendi markalarıyla müşterilerine sundukları mobil uygulamaların da Matriks tarafından sağlandığı belirtildi.

BİREYSEL YATIRIMCI BİLİNÇLENDİRİLMELİ’

Haberin Devamı

Matriks Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdür Yardımcısı Cem Tutar, Türkiye’de finansal okuryazarlığın gelişmesinde aktif rol aldıklarını söyleyerek, şu açıklamada bulundu: “Borsa İstanbul ve üniversitelerle yapılan işbirlikleri sonucu kurulan Finans Laboratuvarları sayesinde, özellikle bireysel yatırımcıların bilinçlendirilmesini çok önemsiyoruz. Bu paralelde Matriks Akademi çatısı altında çalışmalar yürütüyoruz.”

MOBİL FİNANSAL VERİ İZLEMEDE İLK

Şirketten yapılan açıklamada Türkiye’de geliştirilen ilk mobil finansal veri izleme ve işlem platformunu Matriks’in hayata geçirdiği belirtilerek, Türkiye’de algoritmik işlem olanağı sunan ilk uygulamanın tasarlandığı, BIST için ilk yerli piyasa yapıcılık ürünü kullanıma sunulduğu, Avrupa’nın ilk Enerji Opsiyonları için OTC işlem platformunun oluşturulduğu ve uluslararası uçuşları içeren multi-airlline dünya çapında ilk mobil biletleme ve asistan uygulamasının Matriks tarafından geliştirildiği kaydedildi.

 

 

BAKMADAN GEÇME!