TT’den ilk çeyrekte 3.3 milyar TL yatırım

Güncelleme Tarihi:

TT’den ilk çeyrekte 3.3 milyar TL yatırım
Oluşturulma Tarihi: Mayıs 10, 2023 07:00

Türk Telekom, 2023’ün ilk çeyreğinde konsolide gelirlerini yıllık yüzde 61’lik artışla 15.3 milyar TL’ye yükseltti.

Haberin Devamı

Şirket, yılın ilk çeyreğinde deprem bölgesi dahil olmak üzere toplam 3.3 milyar TL’lik yatırım harcaması gerçekleştirdi. FAVÖK’ü (Faiz, amortisman ve vergi öncesi kâr), yüzde 31.3 FAVÖK marjı ile 4.8 milyar TL olan Türk Telekom’un ilk çeyrekteki net kârı ise 645 milyon TL oldu. Yılın ilk çeyreğinde toplam abone sayısı 52.5 milyon olan Türk Telekom’un, mobil abone sayısının 25.6 milyon, sabit genişbant abone sayısının 14.8 milyon olduğu ve fiber hane kapsamasının ise 2023’ün ilk çeyreği sonunda 31.6 milyon haneyi bulduğu belirtildi.

İlk çeyrekte de yatırımlarını aralıksız sürdürdüklerini belirten Türk Telekom CEO’su Ümit Önal, “Bu ölçekte bir afet, doğru ve dikkatli şekilde bir yönetim gerektiriyor. Biz de bilgi teknolojileri ve iletişimi alanındaki liderliğimizin yanı sıra müşteri deneyimindeki üstün birikimimiz ile hızlı ve hedefe yönelik çözümler ürettik. Depremin hemen ardından iletişimin kesintisiz sürdürülmesi ve depremden etkilenen bölgenin yeniden kalkınması için pek çok önemli adım attık. Bu adımlardaki önceliklerimizden biri de istihdam oldu. Bu kapsamda; depremin etkilediği 11 ilde istihdam seferberliği başlattık” ifadelerini kullandı. Önal, birinci çeyrek itibarıyla fiber ağ uzunluğunun 410 bin kilometreye ulaştığını söyledi.

Haberin Devamı

GES PROJELERİNİ HIZLANDIRDI

Stratejik yatırım planları doğrultusunda karbon ayak izini azaltmak, iklim riski yönetimine katkıda bulunmak ve finansal değer yaratmak amacıyla güneş enerjisi santralı kurulum çalışmalarını hızlandıracaklarını söyleyen Türk Telekom CEO’su Ümit Önal şöyle konuştu: “Türkiye Elektrik İletim A.Ş. (TEİAŞ) tarafından ilgili mevzuat çerçevesinde şirketimize 317.8 MWe kurulu güç kapasite tahsisi ilan edildi. Bu kapasite mevcut toplam elektrik tüketimimizin yaklaşık yüzde 50’sine tekabül ediyor.”

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!