Telefona bakmadan yapamıyoruz

Güncelleme Tarihi:

Telefona bakmadan yapamıyoruz
Oluşturulma Tarihi: Temmuz 22, 2017 09:19

IAB’nin 18 ülkede yaptığı Mobil Tüketici Deneyimleri araştırmasına göre, dünya genelinde kullanıcıların yüzde 22'si 5 dakikada bir akıllı telefonuna bakıyor. Telefonuna yarım saatte bir bakanların oranı ise yüzde yüzde 63.

Haberin Devamı

İnteraktif Reklâmcılık Bürosu'nun (IAB) 18 ülkede gerçekleştirdiği, Mobil Tüketici Deneyimleri araştırmasına göre, dünya genelinde akıllı telefon kullanıcılarının neredeyse 3’te 2’si (%63), telefonlarını her yarım saatte bir; 5’te 1’inden fazlası da (%22) her 5 dakikada bir kullanıyor. Kuzey Amerika, Güney Amerika, Asya, Avrupa ve Afrika’dan ankete katılanların birçoğu, günde en az bir kere mobil web ya da mobil uygulama üzerinden internete erişim sağlıyor (mobil web %88, mobil uygulama %84).

MOBİL REKLÂM ETKİLİ

Yeni Şafak'ın haberine göre akıllı telefon kullanıcılarının çoğu mobil reklamları gördükten sonra birkaç gün içinde hatırlıyor (Mobil web’de %90, Mobil uygulamada %86). Söz konusu davranış, mobil web’de yüzde 45, mobil uygulamalarda yüzde 47 olması itibariyle benzerlik gösteriyor. Tüketicilerin yüzde 46’sı mobil cihazlarda gördüğü reklâmlarla etkileşime geçiyor. Yüzde 13’lük kesim gördüğü reklâmları hatırlarken, yüzde 9 ise reklâmı yapılan markanın web sitesini ziyaret ediyor.

Haberin Devamı

EĞLENCE İÇİN UYGULAMA

Araştırmanın sonuçlarına göre kullanıcılar mobil web ya da mobil uygulamaları farklı aktiviteler için tercih ediyor. Mobil web işlevsellik ve ihtiyaca yönelik kullanılırken, mobil uygulamalar daha çok eğlence ve sosyal aktiviteler için ilgi görüyor. Örneğin, bir ürün ya da hizmet alınması veya rezervasyon yapılması çoğunlukla mobil web fonksiyonları kapsamına giriyor. Mobil web ortamı ayrıca, eğitim, iş, seyahat, anlık etkinlikler ve diğer konular ile bilgi edinmek (%76) amacıyla da tercih ediliyor. Öbür yandan mobil uygulamalar; video (%57), film (%57), müzik (%73) ve oyun (%83) gibi eğlendirici içerikleri tüketmek ve e-posta, mesajlaşma, sosyal paylaşım, sesli ve görüntülü aramalar gibi iletişim faaliyetleri için kullanılıyor.

ETKİLEŞİM ARTTI

Araştırmaya katılan 18 ülke arasında Türkiye de yer alıyor. Avrupa'da, mobil cihazlardan görülen reklâmlarla etkileşim ortalaması yüzde 46 iken, Türkiye’de yüzde 38. Dünyada mobil web reklâmlarının yüklenme hızının ortalama yüzde 21, mobil uygulamaların ise yüzde 20 arttığı görülürken; Türkiye’de bu rakamlar mobil web’de yüzde 26, mobil uygulamada yüzde 22.

Haberin Devamı

MOBİL WEB POPÜLER

Tüketicilerin dünyada mobil reklâmlarla karşılaşma ortalamasının mobil web’de yüzde 50, mobil uygulamalarda yüzde 51 arttığı; Türkiye’de ise sırasıyla yüzde 64 ve yüzde 56 arttığı görülüyor. Türkiye’de bir kişi bir günde ortalama 5.57 mobil site ziyaret ederken, 4.74 mobil uygulama kullanıyor. Bu oranlar dünyada mobil siteler için 5.82, uygulamalar içinse 5.85.

BAKMADAN GEÇME!