Tarım arazileri bilimle kazanacak

Güncelleme Tarihi:

Tarım arazileri bilimle kazanacak
Oluşturulma Tarihi: Mayıs 17, 2023 07:00

Sürdürülebilir tarım ve gıda güvenliği çalışmalar yapan HEKTAŞ, çiftçilere doğru ürünü doğru uygulamayla anlatmayı hedefliyor. Bu kapsamda HEKTAŞ’ın, Bursa-Orhangazi’deki Tarımsal İnovasyon, Eğitim ve Deneyim Merkezi F.A.R.M.’da, Tarım ve Orman Bakanlığı ve Ankara Üniversitesi’nin işbirliğiyle Uluslararası Moleküler Bitki Koruma Kongresi (IMPPC2023) düzenlendi. 20 ülkeden 81 bilim insanının konuşmacı olarak katıldığı ve 600 kişinin fiziki izlediği etkinlikte dünya tarımının geleceği, sürdürülebilirlik ve yeni tarım uygulamaları ele alındı.

Haberin Devamı

OECD ve FAO’nun yayımladığı son Tarımsal Görünüm Raporu’nun, gelecek 10 yılda nüfus artışına bağlı gıda tüketiminin yüzde 1.4 artacağını, gıda üretiminin de yüzde 1.1 olacağını ortaya koyduğunu belirten HEKTAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Levent Ortakçıer, etkin tedbirler alınması gerektiğine dikkat çekti. Ortakçıer, “Dünya nüfusunun 2050’de 9.1 milyara ulaşması bekleniyor. Etkin tedbirler alınmazsa dünyada gıda üretimi ile tüketimi arasındaki fark büyüyecek. Dünyada 5 milyar hektarlık tarım arazisinin sadece 1.5 milyar hektarında tarım yapılabiliyor. Bu da günden güne azalıyor. Önümüzdeki yıllarda tarımsal üretim yapılan alanların 1.3 milyar hektara düşmesi bekleniyor. Bu durumda dünya nüfusu 10 milyara çıktığında hepimizi neyin beklediğine odaklanmalıyız. Toprakların vasfını korumalı, biyolojik çalışmalara ağırlık vermeliyiz” diye konuştu.

Haberin Devamı

SÜRDÜRÜLEBİLİR TARIM

HEKTAŞ Genel Müdürü Hakkı Zafer Terzioğlu ise konuşmasında, geliştirdikleri sürdürülebilir tarım uygulamalarıyla Türk çiftçisini, gerek kaynakları gerekse mahsulü verimli hale getirme konusunda bilinçlendirdiklerini söyledi. Terzioğlu, “HEKTAŞ olarak tarımda sürdürülebilir verimliliği sağlayacak çalışmalara imza atıyoruz. Yarının dünyasında sürdürülebilir tarım uygulamalarının yaygınlaştırılması adına üzerimize düşen vazifeyi yerine getirmek için çalışacağız” dedi.

‘TARIM 5.0’A YÖN VERİYOR’

SON yıllarda dünyada sürdürülebilir tarım ve gıda güvenliğiyle ilgili farkındalığın yükseldiğine dikkat çeken OYAK Genel Müdürü Süleyman Savaş Erdem de tarımda yenilikçi uygulamalara vurgu yaptı. Erdem, şu bilgileri verdi: “HEKTAŞ’ı yeniden konumlandırarak başladığımız çalışmalarla tarımda yenilikçi uygulamalara öncülük eden ve hayata geçiren bir şirketi ülkemize kazandırdık. Son yedi yılda geliştirdiğimiz yaklaşım ve bu doğrultudaki stratejik hamlelerimizle ‘Tarım 4.0’ dönüşümüne imza atan HEKTAŞ, bugün ulaştığı noktada ‘Tarım 5.0’a yön veriyor. Tarımın geleceği yalnız tarlalarda değil Ar-Ge merkezlerinde teknoloji ve bilimle belirleniyor. HEKTAŞ ile sadece bugünün değil geleceğin projelerini ve çiftçilerini de hazırlıyoruz. Ev sahipliğini üstlendiğimiz kongrede, alanlarında uzman bilim insanlarının bitki koruma stratejilerine yeniden yön vereceğine inanıyoruz.”

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!