Tank ve helikopter ihaleleri iptal edildi

Güncelleme Tarihi:

Tank ve helikopter ihaleleri iptal edildi
Oluşturulma Tarihi: Mayıs 14, 2004 19:28

Savunma Sanayi 2004 Yılı İcra Komitesi toplantısında, modern tank,taarruz taktik keşif helikopteri ve insansız hava araçları projelerinin mevcut ihaleleri iptal edildi.

Haberin Devamı

Savunma Sanayii 2004 Yılı İcra Komitesi toplantısı sona erdi.

Toplantıda, modern tank, taarruz taktik keşif helikopteri ve insansız hava araçları projelerinin mevcut ihalelerinin iptal edilmesine karar verildi.

Savunma Sanayii Müsteşarlığı'nda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında yapılan, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül ve Savunma Sanayii Müsteşarı Murat Bayar'ın katıldığı toplantı yaklaşık 4 saat sürdü.

Toplantıdan sonra yapılan ortak basın açıklamasında, mevcut modellerle uzun süredir sonuçlandırılamayan modern tank, taarruz taktik keşif helikopteri ve insansız hava araçları projelerinin mevcutihalelerinin iptal edilmesine karar verildiği kaydedildi.

Açıklamada şöyle denildi:

''Söz konusu projeler için milli imkanların azami kullanımı ile yurtiçi üretimi ve özgün tasarımı esas alan yeni tedarik modellerinin oluşturulmasına ve Türk Silahlı Kuvvetleri ihtiyaçlarının bu modeller çerçevesinde karşılanmasına, bu çalışmalarda yerli-yabancı ortak girişimleri, yurtiçi firmalarımızın daha etkin olabilmelerini sağlayacak imkanların hazırlanmasına karar verilmiştir.''

Açıklamada, bu faaliyetleri yürütmek üzere Savunma Sanayii Müsteşarlığı'nın yetkilendirildiği kaydedildi.

Haberin Devamı

PROJELERİN TOPLAM BEDELİ 11 MİLYAR DOLAR

Savunma Sanayii 2004 Yılı İcra Komitesi toplantısı sonucunda iptal edilen modern tank, taarruz taktikkeşif helikopteri ve insansız hava araçları projelerinin yaklaşık toplam bedeli 11 milyar doları bulunuyor.

1996 yılından buyana planlanan projelerin, milli imkanlarla gerçekleştirilmesi amaçlanıyor.    

Milli imkanlarla gerçekleştirilecek projelerin, çok daha ucuza malolacağı vurgulanıyor. 
   
TANK PROJESİ...
     
Türk Ana Muharebe Tankı Projesi, Savunma Sanayii Müsteşarlığı'nın (SSM) yürüttüğü 1000 adetlik yeni nesil tank üretimini amaçlıyor.

İlk etapta 250 adet tank üretimini öngören yeni nesil tank programı çerçevesinde, 4 firmanın önerdiği tank modellerinin deneme testleri de gerçekleştirilmişti.

Türk firmalarının ana yükleniciliğini üstleneceği tank projesinde Almanya'nın Leopard, Fransa'nın Lecrec, ABD'nin Abrams ve Ukrayna'nın tankları denenmiş ama lisansör firma seçilememişti.

Projenin yaklaşık toplam bedeli 5 milyar dolar olarak tahmin ediliyor. 
   
HELİKOPTER PROJESİ...
     
Taarruz Taktik Keşif (ATAK) helikopteri projesi ise ilk etapta 50 adet, daha sonra 50+45 olmak üzere toplam 145 savaş helikopterinin tedarikini içeriyor.

ATAK Helikopter Projesi'nde, Tusaş Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TAI) firması projenin ana yüklenicisi konumunda bulunuyor.

Söz konusu helikopterler azami yerli üretim ile tedarik edilecek olup, proje ile Türkiye'nin mevcut savunma sanayii altyapısının geliştirilmesi, Türk savunma sanayiine helikopter tasarım, geliştirme,üretim, test, sistem birleştirme ve fabrika seviyesi bakım dahil lojistik destek (idame) kabiliyetleri kazandırılması amaçlanıyordu.

Halen, Türk savunma sanayiinin önceki yıllarda kazandığı, üstün özelliklere sahip UHF/VHF Radyo, FLIR (görüş radarı), MFD (çok işlevligösterge), IFF (sorgulayıcı), STINGER (füze), INS/GPS seyrüsefer sistemi cihazları Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) diğer bir çok havaaracında kullanılıyor.

ATAK Projesi kapsamında da aynı ürünlerin kullanılması ile hem kuvvetler arası uyumluluk sağlanacak hem de yerli savunma sanayii azami seviyede kullanılarak ilave kazanımlar elde edilecekti.

Sözleşme müzakerelerine Amerikan Bell Helicopter Textron firması ile başlanılması, Bell Helicopter Textron firması ile müzakerelerden sonuç alınamaması durumunda Rus Kamov ve İsrail IAI firmalarının oluşturduğu konsorsiyum ile görüşmelerin sürdürülmesi 21 Temmuz 2000 tarihinde kararlaştırılmıştı.

Bell ve Kamov firmaları helikoptere ''Erdoğan'' ismi taktılar. Bu firmalarla görüşmelere başlanmıştı. Projenin maliyet etkin olarak gerçekleştirilmesine yönelik her iki firmayla idari ve mali konular üzerinde ise görüşmeler devam ediyordu.

Bu projenin yaklaşık toplam bedeli de 5 milyar dolar olarak hesaplanıyor.  
   
İNSANSIZ HAVA ARACI PROJESİ...
     
Türk İnsansız Hava Araçları Projesi (TİHA) kapsamında ihtiyaç duyulan insansız hava araçlarının, milli sanayii imkanlarının azami kullanımıyla yurtiçinde ortak üretilmesi planlanıyor.

Proje kapsamında 7 adet operatif ve 2 adet stratejik insansız havaaracı sisteminin tedarik edilmesi planlanmıştır. Programın ana yüklenicisi yerli firma (tek firma veya konsorsiyum) olacaktı. Ortak üretim yapılacak olan yabancı firma (tek firma veya konsorsiyum), ana yükleniciye alt yüklenici (yabancı alt yüklenici) olarak belirlenmişti.

Yerli ana yüklenici ve yabancı alt yüklenici adaylarının belirlenmesi amacıyla, yerli firma değerlendirme dokümanı (YEFDED) ve yabancı firma değerlendirme dokümanı (YAFDED) 19 Ekim 2001 tarihi itibariyle yayınlanmıştı.

Firmalardan alınan cevapların incelenmesi neticesinde, Aselsan, TAI-Havelsan Konsorsiyumu ve TUSAŞ-STM-SAVRONİK Konsorsiyumu ana yüklenici adayları; General Atomics ve Israeli UAV Partnership (IAI-Elbit) ortaklığı ise yabancı alt yüklenici adayları olarak tespitedilmişti.

27 Mart 2002 tarihinde ana yüklenici adaylarına teklife çağrı dosyasını almaları için resmen duyuru yapılmış ve bu tarih itibariyle ihalenin ikinci safhasına geçilmişti.

Firmalardan teklifler 4 Ekim 2002 tarihinde alınmış, akabinde değerlendirme ve sözleşme görüşmeleri başlatılmıştı. TİHA Projesi'nde ana yüklenici adayları olan TAI-Havelsan, Aselsan, TUSAŞ-Savronik-STM konsorsiyumu ile sözleşme, iş tanımı ve entegre lojistik destek görüşmeleri tamamlanmış bulunuyordu.

Bu projenin de yaklaşık toplam bedelinin 1 milyar dolar bulacağı tahmin ediliyordu.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!