GeriEkonomi Suudi devden 18 Türkle imza
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Suudi devden 18 Türkle imza

Suudi devden 18 Türkle imza

Dünyanın en büyük petrol şirketi Suudi Aramco, düzenleyeceği ihalelere katılabilmesi için dün İstanbul’da 18 Türk şirket ile mutabakat zaptı imzaladı.

SUUDİ Arabistan’ın kamu petrol ve enerji şirketi Aramco, dünyanın da en büyük enerji şirketi. Petrol fiyatlarının düşmesinden en çok ülkelerden biri olan Arabistan, petrol bağımlılığını azaltma stratejisi çerçevesinde Aramco’nun küçük bir bölümünü özelleştirmeyi planlanıyor. Dev şirket, düzenleyeceği ihalelere katılabilmeleri için dün 18 Türk şirket ile mutabakat zaptı (MoU) imzaladı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Saudi Aramco ve 18 Türk şirketi arasında imzalanan mutabakat zaptlarının, iki ülke arasındaki işbirliğini güçlendireceğini belirterek, “Bu imzalar önümüzdeki dönemde ilişkilerimize daha da ivme kazandıracak” dedi.

MİLYARLARCA DOLAR

Albayrak, “Türkiye ve Suudi Arabistan, iki dost ve kardeş ülkedir. Özellikle geçen yıldan itibaren her geçen gün ivme kazanan iki ülke ilişkileri daha iyi bir noktaya doğru ilerliyor” şeklinde konuştu. Suudi Arabistan Enerji Bakanı Al-Falih de bu mutabakat zaptlarının gelecekteki birçok sermaye projesi için yasal çerçeve oluşturacağını söyleyerek, “Suudi 2030 Vizyonu kapsamında Türk şirketleriyle birlikte çalışmak istiyoruz. Suudi Arabistan belki de yüzlerce milyar dolar yatırım yapacak, bugünkü anlaşmalar önümüzdeki yıllardaki projeler için hazırlık olacak. Bu anlaşmaların bu sürecin ilk adımları olacağına inanıyoruz, Türkiye ve Suudi Arabistan belki de üçüncü ülkelerde çok büyük işler yapacak” dedi. Saudi Aramco CEO’su Amin Nasser de Türkiye’de yatırım için ön görüşmelerde bulunduklarını ve petrol rafinasyonu ile dağıtım alanıyla ilgilendiklerini söyledi. Aramco’nun Petrol Ofisi’ne talip olan şirketler arasında olduğu daha önce haberlere yansıdı.

KİMLER YER ALIYOR

Petrole dayalı ekonomisini çeşitlendirmeye çalışan Arabistan, uzun vadeli yeniden yapılanma planı kapsamında altyapısını güçlendirmeyi hedefliyor. Mutabakat zaptı imzalayan Türk şirketlerinin isimleri şöyle: TAV Tepe Akfen Yatırım İnşaat ve İşletme AŞ, Enka İnşaat ve Sanayi AŞ, İlk İnşaat Taahhüt ve Sanayi Ticaret AŞ, Tekfen İnşaat, STFA Deniz İnşaat, Nurol İnşaat ve Ticaret Şirketi, Fernas İnşaat, Yüksel İnşaat, Kolin İnşaat Turizm ve Sanayi Ticaret AŞ, Yapı Merkezi İnşaat ve Sanayi AŞ, Dorce İnşaat, Doğuş İnşaat ve Ticaret AŞ, Üstay Yapı Taahhüt ve Ticaret AŞ, AGE İnşaat ve Ticaret AŞ, Taca İnşaat, Zafer Taahhüt ve Ticaret AŞ, Metag İnşaat ve Ticaret AŞ, GAP İnşaat Yatırım ve Dış Ticaret AŞ.

Borsada kolay işlem ve düşük komisyon için tıklayın

False