Suriye'den Türkiye'ye 'elektrikli' hamle

Güncelleme Tarihi:

Suriyeden Türkiyeye elektrikli hamle
Oluşturulma Tarihi: Ekim 11, 2012 11:15

Enerji Bakanı Taner Yıldız, Suriye'nin Türkiye'den elektrik enerjisi alımını bir hafta önce durdurduğunu açıkladı.

Haberin Devamı

Bakan Yıldız, Kayseri Dünya Ticaret Merkezi'nde düzenlenen 3. Türkiye Enerji Zirvesi'nin açılışının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

İŞTE BAKAN YILDIZ'IN AÇIKLAMALARI / WEB TV

Bir basın mensubunun, Suriye'ye elektrik satışıyla ilgili sorusu üzerine Yıldız, şu yanıtı verdi:

“Suriye'ye 15 aydır özel sektör marifetiyle 2,3 milyar kilowatt/saat civarında elektrik satışı yapıldı. Suriye kendi tercihleri olarak bir hafta önce ülkemizden elektrik alımını durdurdu. Bu bizim Suriye halkına her zaman yardımcı olabilmek için geliştirdiğimiz bir politikaydı. Tercih etmeleri durumunda bütün Suriye halkının yararlanması adına bu kapının açık olduğunu belirtiyoruz. Tabi kendileri almak isterlerse. Şu ana kadar belli bir oranda yaptıkları alımı tek taraflı olarak durdurdular.”

Haberin Devamı

Satılan elektrik miktarının Suriye'nin elektrik tüketimindeki yerinin yüzde 18-20'lik birimini oluşturduğunu ifade eden Bakan Yıldız, “Elektrik satışını özel sektör yürütüyordu. Ödemeden yana sıkıntının olmadığını bize söylediler” dedi.

“Kararın nedeni hatlardaki tahribat”

Yaşanan gelişme üzerine Aksa Elektrik Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Yaşar Arslan, şirketleri ile Suriye arasında elektrik satışıyla ilgili sözleşmenin devam ettiğini belirterek, şu bilgileri verdi:

“Ödemeyle ilgili sorun yok. En son geçen ay 1 yıllık yeni sözleşmeyi imzaladık. Suriye'ye 500 MW'lık elektrik gönderiyorduk. Kesintinin nedeni Suriye'nin elektrik dağıtım sistemindeki tahribat. Bu durumun giderilmesi halinde elektrik satışımız devam edecek. Biz istedikleri zaman elektrik göndermeye hazırız.”

 

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!