Son dakika... Tekirdağ'da dev fabrikada patlama

Güncelleme Tarihi:

Oluşturulma Tarihi: Nisan 12, 2017 10:09

Tekirdağ’ın Çerkezköy İlçesi’nde kurulu bulunan bir kimya fabrikasında bu sabah bir kazanda patlama meydana geldi. Kimyasal reaksiyondan etkilenen 40 işçi hastaneye kaldırıldı. Patlamanın ardından kimyasal alarm verildi. Kimyasal maddenin çevreye yaydığı koku nedeniyle birçok fabrika işçilerini eve gönderdi. Bebekli çalışanlara yönelik “durum netleşene kadar bebeğinizi emzirmeyin” denildi. Patlama ile ilgili şirketten yapılan açıklamada "Toksik etki yaratacak herhangi bir kimyasal bulgusuna rastlanmamıştır" denildi. Patlamanın yaşandığı tesis, Türkiye'nin en büyük sanayi kuruluşlarından biri.

Haberin Devamı

Tekirdağ’ın Çerkezköy İlçesi’nde Organize Sanayi Bölgesi’nde kurulu bulunan özel sektöre ait bir tekstil fabrikasında, bu sabah saatlerinde kazanlardan birinde patlama meydana geldi. Fabrikadan dumanlar yükselirken, kimyasal reaksiyondan etkilendiği belirtilen 40 işçi Çerkezköy Devlet Hastanesi’ne kaldırılarak tedavi altına alındı. Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan diğer bazı fabrikalardaki işçiler ise olası bir olumsuzluğa karşı evlerine gönderildi.

Çerkezköy Kaymakamı Atilla Selami Abban, Belediye Başkanı Vahap Akay da Organize Sanayi Bölgesi’ne giderek çalışmaları yerinde inceledi. Kaymakam Abban, "Kazanın bir tanesinde kimyasal reaksiyon redeniyle aşırı ısınmadan dolayı patlama meydana gelmiş. Koku ve duman nedeniyle fabrika boşaltıldı" dedi. Fabrikada itfaiye ekiplerinin yaptığı çalışma ile dumanlar kontrol altına alındı.

Haberin Devamı

Son dakika... Tekirdağda dev fabrikada patlama
KIRMIZI ALARM 

Patlama sonrası havaya yayılan gaz nedeniyle Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi’nde kırmızı alarm vermesine sebep oldu.

Son dakika... Tekirdağda dev fabrikada patlama

'BEBEĞİNİZİ EMZİRMEYİN' UYARISI

Öte yandan Çerkezköy Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü tarafından tüm OSB çalışanlarına SMS atılarak, olası bir zehirlenmeye karşı uyarıda bulunuldu. Mesajda "Değerli çalışanlarımız, akşam organize bölgesinde yaşanıldığı düşünülen kimyasal sızıntı olma ihtimaline karşı özellikle gece vardiyasından çıkan çalışanlarımız iş kıyafetlerini ve varsa etkilenen diğer kıyafetlerini diğer kullandığı elbiselerden ayrı yıkamalarını ve duş almalarını öneririz. Emziren çalışanlar için kimyasal madde ile ilgili net bilgiye ulaşılana kadar emzirmemeleri önerilir. Gerekli bilgi alındıktan sonra tekrardan bilgilendirme yapılacaktır. Bilgilerinize" ifadeleri yer aldı.

Son dakika... Tekirdağda dev fabrikada patlama

KİMYASAL BULGUYA RASTLANMADI

Haberin Devamı

Konu ile ilgili Boytek Reçine A.Ş'den yapılan açıklamada yangının saat 06:30'da çıktığı belirtilerek şöyle denildi: "Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesinde bulunan polyester reçine üretimi yapılan firmamızda niteliğini araştırdığımız teknik bir problem sonucu üretim bölümümüzün sınırlı bir bölümünde yangın oluşmuştur. Firmamıza ait yangın söndürme sisteminin anında devreye girmesi ve Çerkezköy OSB itfaiyesinin hızlı müdahalesiyle yaklaşık yarım saat içerisinde yangın söndürülmüş olup, soğutma çalışmalarına devam edilmektedir.

Yangın sonucunda oluşan dumanın analizi, AFAD ve yetkili kurumlar tarafından da yapılmış olup, toksik etki yaratacak herhangi bir kimyasal bulgusuna rastlanmamıştır.

Haberin Devamı

Olayın vuku bulmasının ardından maruziyet altında kalan sınırlı sayıda kişinin bölgemizde bulunan hastanelere başvurduğu bilgisi alınmıştır. Hastane yetkililerinden alınan bilgi çerçevesinde, bu kişilerin basit solunum sıkıntıları sebebiyle hafif tedavi altına alındıkları ifade edilmiştir.

Yangının meydana geldiği bölümde itfaiye yetkilileri tarafından soğutma çalışmaları sürdürülmektedir. Ayrıca kamu yetkilileri tarafından olaya ilişkin araştırma sürdürülmektedir.

Boytek Reçine Boya ve Kimya Sanayi A.Ş. Yönetim Kurulu olarak, en büyük tesellimiz, meydana gelen bu olayda herhangi bir can kaybı olmamasıdır. Buna rağmen konuya ilişkin oluşan endişeler sebebiyle tüm kamuoyundan, sanayicilerimizden ve bölgemizde çalışan bütün çalışanlardan özür dileriz"

Haberin Devamı

Son dakika... Tekirdağda dev fabrikada patlama

TÜRKİYE'NİN SANAYİ DEVLERİ ARASINDA
Patlamanın yaşandığı Boytek Reçine Boya ve Kimya Sanayii Ticaret A.Ş, Türkiye'nin en büyük ikinci 500 sanayi kuruluşu listesinde yer alıyor. 1978 yılında kurulan Boytek'in, Çerkekezköy dışında Tuzla'da da bir tesisi bulunuyor.

BAKMADAN GEÇME!