SOCAR son kalan hisseye de talip

Güncelleme Tarihi:

SOCAR son kalan hisseye de talip
Oluşturulma Tarihi: Şubat 06, 2012 15:55

SOCAR Türkiye Başkanı ve Petkim Yönetim Kurulu Üyesi Kenan Yavuz, Petkim'deki son kamu hissesi için “Stratejik bir önemi yok, ama şirketimize olan inanç ve güvenin bir göstergesi olarak bu hissenin ihalesine gireceğiz” dedi.

Haberin Devamı

Yavuz, Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB) tarafından Petkim'deki yüzde 10,32'lik kamu hissesinin satışıyla ilgili bugün yayınlanan ihale ilanı hakkında, yaptığı açıklamada, Mayıs 2008'de yüzde 61 oranındaki kamu hisselerinin yüzde 51'lik bölümünü özelleştirme ihalesinden aldıklarını, devletin elinde kalan yüzde 10'luk hissenin satışının da bir süredir gündemde olduğunu söyledi.

Hissenin yönetimsel açıdan çok büyüm bir öneme sahip olmadığını ifade eden Yavuz, “Bu hissenin stratejik bir önemi yok. Karar mekanizmalarını etkileyecek bir durumu yok. Ama şirketimize olan inanç ve güvenin bir göstergesi olarak bu hissenin ihalesine gireceğiz” dedi.

Yavuz, ihalenin stratejik yatırımcılardan ziyade, finansal yatırımcıların ilgisini çekeceğini tahmin ettiğini dile getirerek, “Bizim için farketmez, ihaleye gireceğiz. Makul fiyat olursa alırız” ifadelerini kullandı.

Haberin Devamı

Kenan Yavuz, bu ihalenin şirketin şirket değerini en doğru biçimde ortaya koyacağını da sözlerine ekledi.
Resmi Gazetede bugün yayınlanan ihale ilanında 1 milyar lira sermayeli şirketin yüzde 10,32 oranına karşılık gelen A grubu hisse, kapalı zarf usulü teklif alma ve pazarlık görüşmeleri yoluyla satılacak.

İhale için son teklif alma tarihi ise 20 Mart 2012 olarak belirlendi.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!