Sigortanı göster kredini al

Güncelleme Tarihi:

Sigortanı göster kredini al
Oluşturulma Tarihi: Mart 02, 2015 01:37

BDDK, ipotek gibi alacak sigortasını da teminat olarak kabul etti. Böylece işletmelerin, sigorta poliçesini teminat olarak gösterip, bankadan kredi kullanabilmelerinin önü açıldı.

Haberin Devamı

REEL sektör, ipotek yerine artık sigorta poliçesini teminat göstererek, bankalardan kredi kullanabilecek. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), yayınladığı yönetmelikle, ticari alacak sigortası poliçelerini ikinci derece teminat olarak kabul etti. Böylece işletmelerin, alacak sigortası poliçelerini teminat göstererek, bankalardan kredi alabilmeleri de kolaylaştı.
Bugüne kadar özellikle küçük ve orta boy işletmeler ihtiyaçları olan krediye ulaşmakta zorlanırken, kredi kullanımında bankalar tarafından istenen teminatlar da ipotek ve çekle sınırlı kalıyordu. Teminatların sınırlı olması nedeniyle de işletmeler ya bankalardan kredi kullanamıyor ya da istedikleri finansmana ulaşamıyordu. BDDK, yayınladığı yönetmelikle işletmelerin bankalardan kredi kullanımlarını kolaylaştırdı. 14 Şubat’tan itibaren tüm işletmeler, alacak sigorta poliçelerini teminat olarak bankaya sunabilecek, bankalar da poliçe ile kredi kullandırabilecek.

Haberin Devamı

UYGULAMA NASIL OLACAK?

Yeni uygulama ile işletmeler, önce ticari alacaklarını garanti altına almak için sigorta şirketlerinden ticari alacak sigortası yaptıracak. Sigortası olan işletme, kredi ihtiyacı için bankaya başvurduğunda, alacak sigortası poliçesini teminat olarak sunacak. Banka, sigorta şirketinden, kredi verdiği şirketin alacaklarını kendisine devretmesini isteyebileceği gibi işletmeden de alacaklarının temlikini (devrini) isteyebilir. Eğer bankaya olan borçlar ödenmezse, devreye sigorta girecek ve sigorta şirketi, işletmenin alacaklarını tazminat olarak bankaya ödeyecek. İşletmenin alacaklarını tahsil edememe durumunda alacak sigortası yapıldığından, sigorta tazminatı bankaya ödenecek, işletmenin borcu kalkacak.
Sigortacılar, dünyada alacak sigortası poliçelerinin bankalara teminat olarak verilmesinin yaygın bir uygulama olduğunu ve şirketlerin bankalardan bu yolla kredi kullandıklarını belirterek, şunları söylüyor: “BDDK aynı uygulamayı bizde de başlattı. Artık alacak sigortası ikinci derece teminat niteliği taşıyor. Önümüzdeki dönemde uygulama yaygınlaşacak. Bir süredir bankalar, alacak sigortası poliçelerini teminat olarak kabul etmeye ve bizler de tazminat haklarımızı bankalara devretmeye başlamıştık.”Bankacılar ise uygulamanın kendileri açısından da kolaylık getireceğini belirterek, “İpotek kolay çözülen bir teminat değil, bazen üç yıla kadar uzuyor. Alacak sigortasında ise tazminat 120 günde ödeniyor. Alacak sigortası, daha hızlı bir teminat” diyor.

Haberin Devamı

Alacak sigortası nedir?

Alacak sigortası, ticari risklerin ödenmeme riskine karşı yapılıyor. Gerek yurtiçine gerekse yurtdışına satılan mal nedeniyle karşı tarafın borcunu ödememe durumunda alacak sigortası devreye giriyor ve sigortalıya alacağının tamamını ödüyor. Sigorta, limitler kapsamında yurtiçine 120 güne, yurtdışına da 180 güne kadar; peşin, açık hesap ya da çekle yapılan satışları kapsıyor. Karşı tarafın iflas etmesi, malın bedelini ödememesi gibi durumlar sigorta kapsamına giriyor.Türkiye’de alacak sigortası ağırlıklı olarak yurtiçi alacaklar için yaptırılıyor. Bugün için alacak sigortası yaptıran işletmelerin sayısı bin 500’ün üzerinde. Ağırlıklı olarak da tekstil, perakende, ilaç, metal gibi sektörlerde faaliyet gösteren işletmeler yaptırıyor.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!