Sigorta yaptırmayana Ziraat’ten tarım kredisi yok

Güncelleme Tarihi:

Sigorta yaptırmayana Ziraat’ten tarım kredisi yok
Oluşturulma Tarihi: Haziran 07, 2012 00:00

Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerinden sübvansiyonlu kredi kullanacak olan üreticilere sigorta zorunluluğu getirildi.

Haberin Devamı

Yeni açıklanan kararnameye göre, devlet destekli tarım sigortası yaptırmayan, Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri’nden kredi kullanamayacak. Tarım Sigortaları Havuzu (TARSİM) Genel Müdürü Bülent Bora, devletin her yıl çiftçileri sübvansiyonlu kredilerden yararlandırmak için kararname yayınlandığını, sene başında yayınlanan yeni kararname ile sigorta zorunluğunun getirildiğini ve uygulamanın da mart ayında başladığını açıkladı. Bülent Bora, Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri aracılığı ile verilen kredi tutarı üzerinden sigorta yapılmasının zorunlu olduğunu belirterek, “Bu durum sadece sübvansiyonlu krediler için geçerli. Kendi kaynaklarından kullandırılan krediler içinse sigorta zorunluluğu yok” dedi. Bülent Bora, tarım kredilerinde sigorta zorunluluğunun sadece 2012 yılına ait bir uygulama olduğunu, her yıl yeni kararname çıkarıldığını ifade ederek, şunları söyledi: “Ziraat Bankası 6 milyar TL’nin üzerinde, Tarım Kredi Kooperatifleri de 4 milyar TL’nin üzerinde kredi kullandıracak. Yani, toplamda 10 milyar TL’yi aşkın bir kredi sözkonusu. Bu kredilerin tamamı tarım ürünlerine yönelik değil, tarımsal sanayiye, yatırıma yönelik krediler de veriliyor. Oralarda da sigortalar yapılıyor. Mesela, tarımsal bir tesis kuruluyorsa ve kredi alınıyorsa, o tesisin sigortalanması gerekiyor. İşin o tarafı bizim alanamıza girmiyor. Bizimki tarım ürünleri ile ilgili. Tabi, yeni kararnameyle hayvancılık kredilerinden dolayı da sigorta yapılması zorunlu.”

Bülent Bora, “Sigortayı Ziraat Bankası’mı yapacak, yoksa başka şirketlerden de sigorta yaptırılabilinir mi?” sorusunu ise şöyle yanıtladı: “Hem Ziraat Bankası hem de Tarım Kredi Kooperatifleri aynı zamanda sigorta hizmeti veriyorlar. Kendi kuruluşları olduğu için onlar da sigorta yapabiliyor ama buralardan sigorta yaptırma zorunluluğu yok. Hangi sigorta şirketi yaparsa yapsın, TARSİM poliçesindeki prim değişmiyor.”

660 milyon TL hasar ödedik

Haberin Devamı

Bülent Bora, toplam 2,5 milyon üreticinin 200 bininin sigorta yaptırdığını belirterek, devlet destekli tarım sigortası ile ilgili şu açıklamaları yaptı: “Geçen sene sonunda 587 bin poliçeye ulaştık. Bu yılın ilk çeyreğinde de 552 bin poliçe satıldı. Tahminimiz, bu senenin sonunda 700 bine ulaşırız. Havuzda 900 milyon TL’nin üzerinde prim toplandı. Bunun 426 milyonunu çiftçilerimiz, 472 milyonunu devlet ödedi. Devlet destekli tarım sigortası sistemi başladığından bu yana da üreticiye 660 milyon TL hasar ödedik.”

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!