Sanayiciye yerli makine desteği

Güncelleme Tarihi:

Sanayiciye yerli makine desteği
Oluşturulma Tarihi: Eylül 17, 2018 20:51

Sanayiciye yerli makine desteği sağlayacak yeni bir destek paketi açıklandı. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, KOSGEB aracılığıyla sanayicilere 1 milyon liralık yerli makine teçhizat alımında 300 bin lira finansman desteği sağlanacağını vurguladı.

Haberin Devamı

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, aralarında 18 adet yüksek teknoloji üreten firmanın bulunduğu bin 345 işletmeye yerli makine alımlarında 1 milyon TL’ye kadar 300 bin TL’lik finansman desteği sağlayacaklarını duyurdu. Bakan Varank, KOSGEB’in “Yerli Makine Teçhizat Destek Programı”na Haziran-Ağustos ayları arasında 2 bin 252 işletmenin başvurduğunu belirterek, gerekli koşulları taşıyan bin 345 işletmenin başvurusuna onay verildiğini söyledi. “İlan ettiğimiz destek programı kapsamında başvurusu kabul edilen sanayicilerimizin yerli ve yeni makine alımı içeren yatırımlarına destek oluyoruz” diyen Varank, şunları söyledi:

“Uygulamaya koyduğumuz programlarla sanayicilerimiz ve KOBİ’lerimizi desteklemeye kararlıyız. Kaynaklarımızı etkin ve verimli kullanarak işletmelerimizin önünü açmaya devam edeceğiz. Bu doğrultuda KOSGEB aracılığıyla imalat sanayinde faaliyet gösteren işletmelerin kullanacakları yerli ve yeni makine teçhizat alımları için uygun koşullarda finansman desteği sağlıyoruz. Bu finansman desteği imalat sanayindeki işletmelerimizin yatırımlarını hızlandırmak ve üretim kapasitelerini artırmak için de önemli bir enstrüman olacaktır.

Haberin Devamı

300 BİN TL’Yİ KARŞILIYOR

Sanayicilerin 1 milyon TL’lik yerli makine teçhizat alımında, bu yatırımın KOBİ başına 300 bin TL’ye kadar olan finansman maliyetini biz karşılıyoruz. Böylece yerli makine üreticileri için 1.4 milyar liralık üretim ve pazar hacmi oluşturuyoruz. Uygulamasını başlattığımız bu program sayesinde yerli makine üreten sanayicilerimize de üretim ve pazar imkanı sunuyoruz. Böylelikle yerli makine teçhizat kullanacak sanayicilerimizin ilk etapta toplamda 700 milyon TL’ye yaklaşan yatırımlarının finansmanı uygun maliyetle karşılanmış olacak.”

KOSGEB desteği kapsamında başvurusu kabul edilen işletmelere KOSGEB ile bankalar arasında yapılan görüşmeler çerçevesinde ilk 6 ayı ödemesiz, 36 ay vade seçeneğiyle uygun maliyetli kredi kullandırılacak. Onaylanan başvuruların sektör düzeyinde dağılımı ise şöyle oldu: “Yüksek Teknoloji 18, Orta Yüksek Teknoloji 260, Orta Düşük Teknoloji 556, Düşük Teknoloji 511.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!