Nefesler tutuldu...Türkiye'nin ilk insanlı uzay yolculuğu başlıyor

Güncelleme Tarihi:

Oluşturulma Tarihi: Ocak 16, 2024 10:41

Türkiye'nin insanlı uzay yolcuğuna sadece 2 gün kaldı. Fırlatma töreni, İstanbul ve Ankara'daki meydanlardan takip edilecek.

Haberin Devamı

Türkiye’nin ilk astronotu Alper Gezeravcı’nın uzay yolculuğuna başlamasına saatler kaldı. 17 Ocak’ı 18 Ocak’a bağlayan gece 01.11’de (TSİ) ilk kez bir Türk astronot uzaya fırlatılacak. Fırlatma töreni nedeniyle nefeslerin tutulacağı o anlar, İstanbul ve Ankara’daki meydanlardan da takip edilebilecek.

BAKAN KACIR ABD’YE UÇTU

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır ve bilim insanlarından oluşan bir heyet, Cumhuriyet tarihinin ilk insanlı uzay görevi için Florida eyaletinde gerçekleştirilecek Fırlatma Töreni’ne katılmak üzere ABD’ye uçtu. Fırlatma törenini izlemek için İstanbul ve Ankara başta olmak üzere bazı kentlerde hazırlıklara başlandı. Taksim ve Kızılay gibi meydanlara planetaryumlar kuruldu. Türkiye’de nefeslerin tutulacağı o anların izleneceği diğer adresler ise bilim merkezleri olacak.

Haberin Devamı

MİLLİ UZAY PROGRAMI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 9 Şubat 2021'de Milli Uzay Programı’nı açıkladı. 10 hedef içerisinde yer alan bir Türk vatandaşının uzaya gönderilmesi için başlatılan projede sona gelindi. İlk Türk astronotu Alper Gezeravcı, bilim misyonu kapsamında uzaya gönderilecek.

TEKNOFEST’TE TANITILDI

Türkiye Uzay Ajansı (TUA), TÜBİTAK UZAY ve Axiom Space uzmanlarının detaylı ve zorlu bir süreç sonunda seçtiği astronot adayları Alper Gezeravcı ile Tuva Cihangir Atasever, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından ilk kez 29 Nisan 2023 tarihinde İstanbul TEKNOFEST’te tanıtıldı.

İŞTE BİLİM MİSYONU!

Adaylar eğitimlerini ABD, Japonya, Almanya ve Türkiye’de gerçekleştirdi. Bunun yanı sıra projenin en önemli çıktılarından biri olacak olan Uluslararası Uzay İstasyonu’nda (ISS) yapılacak 13 adet bilim deneyi belirlendi. Bu deneyler, mikro yer çekimi ve uzay ortamında; insan genetiği, insan sağlığı, biyoloji, malzeme bilimi, üretim teknolojileri ve temel bilimler alanlarında yapılacak. Deneylerin entegrasyon ve uyum çalışmalarını ise TÜBİTAK Uzay, Axiom Space ve NASA ile koordineli şekilde yürütülecek.

4 KİŞİLİK MÜRETTEBAT

Axiom Space’in, ISS'e göndereceği "Ax-3" görevi için 4 kişiden oluşan mürettebat yer alıyor. Gezeravcı'nın Ax-3 uçuşunda birlikte görev alacağı kişiler, ABD ve İspanya'yı temsilen misyon lideri Michael Lopez-Alegria, İtalyan Hava Kuvvetlerinden Pilot Walter Villadei ve Avrupa Uzay Ajansı adına katılan İsveçli Marcus Wandt olarak belirlendi. 

Haberin Devamı

HEDEFE BİR ADIM DAHA

Florida'dan yapılacak fırlatma işlemi 18 Ocak 2024 Perşembe günü (TSİ) 01.11'de yapılacak. Uluslararası Uzay İstasyonu'na (ISS) kenetlenme ise 19 Ocak saat 13.15'te gerçekleşecek. Bu adımla birlikte Türkiye'nin 2021'de ilan ettiği Milli Uzay Programının “ilk insanlı uzay misyonu” hedefine ulaşacak.

PLANETARYUMDA NÖBET

Fırlatma Töreni, 17 Ocak 2024 çarşamba günü saat 23’ten itibaren Kızılay ile Taksim’deki planetaryumlardan da takip edilebilecek. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından İstanbul ve Ankara’daki meydanlara, “dome çadır” adı verilen dev kubbeli alanlardan planetaryumlar oluşturdu. Alanın etrafına Alper Gezeravcı’nın fotoğrafları, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Türkiye Uzay Ajansı, Milli Teknoloji Hamlesi ve Türkiye’nin ilk insanlı uzay misyonunun logoları yerleştirildi. 

Haberin Devamı

YER İSTASYONU TAKİPTE

Öte yandan, Ankara ODTÜ Yerleşkesinde bulunan TÜBİTAK Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsü Yer İstasyonu’nda görevli uzay mühendisleri ve bilim insanları tarafından astronotun uzay istasyonuna yolculuğu an be an takip edilecek.

BİLİM MERKEZLERİ DE AÇIK

Fırlatma töreni, sadece meydanlara kurulan planetaryumlarda değil bilim merkezlerinde de izlenebilecek. Bu merkezlerde atölye çalışmalarından, uzay filmleri gösterimine bir çok programa yer verilecek.

Türkiye’de nefeslerin tutulacağı tarihi anlar;

Konya Bilim Merkezi, Bursa GUHEM, Bilim Üsküdar, Antalya Bilim Merkezi, Gaziantep Müzeyyen Erkul Bilim Merkezi, Aksaray Bilim Merkezi, Trabzon Özdemir Bayraktar Bilim Merkezi ile Kayseri Bilim Merkezi’den de izlenebilecek.

Haberin Devamı

TAKSİM'DE DOME ÇADIRI'NDAN TAKİP EDİLECEK

CNN Türk muhabiri Serdar Er, fırlatmaya ilişkin detayları açıkladı. Er "Dome çadırı kuruldu, gezegen evi. Turistlerin uğraş yeri. Dikkat çeken atmosfer kuruldu. Çeşitli görseller bizi karşılıyor. Türkiye'nin ilk astronotunu görebiliyorsunuz. Türkiye'nin insanlı ilk uzay misyonu gerçekleştirilmiş olacak" dedi.

Nefesler tutuldu...Türkiyenin ilk insanlı uzay yolculuğu başlıyor

Er'in açıklamaları şöyle:

Maping gösterisi bizleri karşılıyor. Bu gösteri 15 gün boyunca sürecek. Şu sıralarda hazırlık söz konusu. Fırlatma anında gösteriyi takip edebilecekler. Sadece bu alanda değil birçok bilim merkezinden izlenebilecek.

4 kişilik mürettebat gidecek, Türk astronot olması da gurur verici, bilim misyonunun gerçekleştirileceğini söyleyebiliriz. Cumhurbaşkanı Erdoğan 2021 yılında Milli Uzay Programı'nı duyurmuştu. İlk astronotun uzaya gönderilmesi 10 hedef arasındaydı. Yolculukta kapsamlı deneyimler elde edilip deneyler yapılacak. 13 farklı deney yapılacak. 14 günlük sefer sonrasında Türkiye'ye dönecek. Alper Gezeravcı var heyette. Bir de Cihangir Ataseven'in ilk Türk astronotlar olarak duyurulan iki isimdi. 18 Ocak günü saat 1:11'e böyle bir atmosfer karşılayacak.

Haberin Devamı

Nefesler tutuldu...Türkiyenin ilk insanlı uzay yolculuğu başlıyor

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!