Nar için köy köy geziyorlar

Güncelleme Tarihi:

Nar için köy köy geziyorlar
Oluşturulma Tarihi: Kasım 12, 2009 11:14

Dünya nar üretiminde lider konumda olan İran'daki bahçelerde bu yıl görülen virüs nedeniyle Türkiye'deki ihracatçıların talepleri karşılayabilmek için üreticilerin deposunda kalan ürünü alabilmek için Mersin yöresinde köy köy gezmeye başladığı bildirildi.

Haberin Devamı

Mersin'in Tarsus ilçesi Ziraat Odası Başkanı Ali Ergezer, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'nin nar üretiminde İran'dan sonra ikinci sırada yer aldığını söyledi.

Dünyada yıllık nar üretiminin 1 milyon 300 bin ton dolayında olduğunu belirten Ergezer, bunun 350 bin tonunu Türkiye'nin karşıladığını bildirdi.
Ergezer, bu yıl İran'ın nar rekoltesinin ağaçlardaki virüs nedeniyle üçte iki oranında düştüğünü ifade ederek, “Üretim miktarı 500 bin ton olan İran'da durum böyle olunca bu ülkenin pazarları Türkiye'ye yönelmek durumunda kaldı. İran, nar pazarının yüzde 80'ni Türkiye'ye kaptırdı diyebiliriz” dedi.

İran'ın bile kendi iç piyasa ihtiyacını karşılamak amacıyla Türkiye'den nar talebinde bulunduğunu belirten Ergezer, şöyle konuştu:
“Mersin yöresi ve Türkiye'nin diğer bazı bölgelerinde üretilen nar kıymete bindi. İhracatçı, talepleri karşılamak amacıyla üreticilerin iç piyasaya satmak ve ihtiyaçları için ayırdığı depolarda bekletilen narı satın alabilmek için köy köy dolaşmaya başladı.

Haberin Devamı

İran'daki virüs tehdidini iyi değerlendirebilirsek Türkiye 5 yıl sonra ilk sıraya yerleşir. Tarsus yöresinde bu yıl 45 bin dönüm bahçeden 200 bin ton civarında rekolte elde edildi. Şu anda 100 bin dönüm ekili alandan 45 bin dönümünde hasat yapılıyor. Gelecek yıllarda yeni bahçelerle üretim miktarı katlanarak artacak.”
Ergezer, iç ve dış piyasada yoğun talep görmesi nedeniyle hasattan önce 500 dönümlük alandaki narın dalında satıldığını söyledi.

Tarsus üretiminin yüzde 90'ının ihraç edildiğini bildiren Ergezer, yörede çiftçinin nar üretime teşvik edilmesi konusundaki çabalarının sürdüğünü kaydetti.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!