Naci Ağbal: Döviz alım ihaleleriyle rezervlerimizi arttıracağız

Güncelleme Tarihi:

Naci Ağbal: Döviz alım ihaleleriyle rezervlerimizi arttıracağız
Oluşturulma Tarihi: Şubat 10, 2021 07:00

Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal, “Tüm kararlar fiyat istikrarı önceliğiyle alınacak” mesajını verdi. 9 Şubat’da ekonomistlerle düzenlenen toplantıda konuşan MB Başkanı Ağbal, önümüzdeki dönemde döviz alım ihaleleriyle de rezervlerin arttırılacağını belirtti.

Haberin Devamı

Ağbal, “Merkez Bankası olarak kalıcı fiyat istikrarını sağlamak en önemli ve vazgeçilmez görevimiz. Attığımız ve atacağımız adımlarla bu amaca hizmet edecek para politikası çerçevemizi kararlılıkla uygulamaya devam edeceğiz. Sıkı para politikası ve finansal koşullardaki sıkılaşma, talep kanalı üzerinden daha ılımlı bir ekonomik aktivite düzeyine yönelim sağlayacaktır” ifadelerini kullandı.

TERS PARA İKAMESİ

Öngörülebilirlik ve sıkı duruşa dikkat çeken Ağbal’ın, toplantıda verdiği diğer mesajlar da şunlar oldu: “Öngörülebilirlik ve sıkı duruş, enflasyonun düşüş eğilimine girmesine, ülke risk priminin düşmesine, TL tasarrufların özendirilmesine, ters para ikamesinin başlamasına, rezervlerin artış eğilimine ve finansman maliyetlerinin kalıcı olarak gerilemesine katkı yapacaktır. Tüm kararlar fiyat istikrarı önceliği ile alınacaktır.

Haberin Devamı

Fiyat istikrarı, finansal ve makroekonomik istikrarın temelidir. 2023 yılına kadar para politikasını sıkı bir duruşla, başka bir deyişle, güçlü dezenflasyonist etki yapacak derecede bir para politikası seti ile yüzde 5 hedefini elde edene kadar koruyacağız. Sermaye girişlerinin istikrarlı ve güçlü bir hale gelmesi, yurt içi yerleşiklerin dolarizasyon eğiliminin tersine dönmesi ile birlikte, döviz alım ihaleleri yoluyla rezervlerimizi artıracağız. Şartlar oluştuğunda, buna yönelik planımızı da açık ve şeffaf bir şekilde kamuoyu ile paylaşacağız. Dezenflasyon ve fiyat istikrarı sürecine tüm paydaşların katılımının, eş güdümün ve bütünsel bir yaklaşımın gerekli olduğunu düşünmekteyiz.”

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!