Mehmetçiğe 58.6 milyon TL

Güncelleme Tarihi:

Mehmetçiğe 58.6 milyon TL
Oluşturulma Tarihi: Şubat 15, 2015 22:19

Mayın da patlasa, terör olayında şehit de olsa sigortalılar.

Haberin Devamı

TSK mensupları 15 yıldır Mehmetçik Yaşam Sigortası ile sigortalanıyor. Anadolu Sigorta Genel Müdürü Musa Ülken, bugüne kadar 5 bine yakın askerimize 58.6 milyon TL vefat ve sakatlık tazminatı ödediklerini açıkladı.

TÜRK Silahlı Kuvvetler (TSK) mensuplarına son 15 yılda terör olayları başta olmak üzere vefat ve sakatlık nedeniyle sigortadan toplam 58.6 milyon TL tazminatı ödendi. Tazminattan 4 bin 864 asker ve yakınları yararlandı. TSK ile Anadolu Sigorta arasında yapılan özel anlaşma çerçevesinde tüm TSK mensupları, Mehmetçik Yaşam Sigortası ile 15 yıldır ölüm ve sakatlık hallerine karşı sigortalanıyor. Sigorta, terör olayları, mayın patlaması gibi tüm riskleri de kapsıyor. Anadolu Sigorta Genel Müdürü Musa Ülken, kamuoyunda pek bilinmeyen Mehmetçik Sigortası ile ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu. Mehmetçik Yaşam Sigortası’nın 2000 yılı Kasım ayından itibaren uygulandığını belirten Musa Ülken, “Yapılan özel anlaşma ile gerek muvazzaf gerekse emekli subay, astsubay, jandarma ve sivil memurlar dahil TSK bünyesindeki herkes eşleri ile birlikte Mehmetçik Yaşam Sigortası sistemine giriyor” dedi.

TEMİNAT İÇİNDE

Musa Ülken, başta teröre bağlı ölümler olmak üzere koşulsuz her türlü vefat ve maluliyetin poliçe kapsamına girdiğine dikkat çekerek, “Sigortanın uygulandığı 15 yılda, 4 bin 864 askerimiz ile yakınları bu sigortadan yararlandı. Bugüne kadar da sigortadan toplam 58 milyon 679 bin TL vefat ve sakatlık tazminatı ödendi” şeklinde konuştu. Musa Ülken, askerlerin terör olayından dolayı şehit olsa da mayın patlaması nedeniyle hayatını kaybetse de her türlü vefat durumunda sigortalının varislerine sigortadan ödeme yapıldığını da sözlerine ekledi.

AİLELERE DESTEK

Sigortanın dışında ise TSK mensuplarından şehit ailelerine Mehmetçik Vakfı’ndan bir kere olmak üzere 41 bin TL, Milli Savunma Bakanlığı’ndan (MSB) ise 75 bin lira yardım yapılıyor. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), bin 869 ile 2 bin 664 lira arası maaş bağlıyor. Malul gazi ve engelli askerlere ise TSK Mehmetçik Vakfı’ndan sakatlık derecesine göre 20 bin lira ile 41 bin lira arasında değişen ödemeler yapılırken, MSB, 18 bin lira tazminat ödüyor. SGK, bin 869 ila 2 bin 644 lira arasında aylık maaş bağlıyor.

Haberin Devamı


Mehmetçik 30 lira prim ödüyor

Haberin Devamı

ANADOLU Sigorta Genel Müdürü Musa Ülken, TSK ile yapılan özel anlaşma çerçevesinde Mehmetçik Yaşam Sigortası’nın vefat ve sakatlık olmak üzere iki teminatı bulunduğunu belirterek, şunları söyledi: “Askerimizin vefatı sonucunda evli ise eş ve çocuklarına, evli değil ise anne, baba ve kardeşlerine 30 bin lira vefat tazminatı ödüyoruz. Sakatlık tazminatında ise askerimizin kaza sonucu sakatlanması ya da kazadan sonra iki sene içinde sakat kalması durumunda 30 bin lira tazminat ödüyoruz. Sigortanın poliçe primi 30 lira ve askerlerimiz ödüyor.”


Vakıf Emeklilik’ten katılım sigortası

VAKIF Emeklilik, Türkiye Finans işbirliğiyle İslami sigortacılık (tekafül) esaslarına uygun olarak geliştirilen ‘Kar Paylaşımlı Katılım Sigortası-Finansman Güvencesi’ ile belli bir dönem sonucunda oluşan kâr, ürünü satın alan katılımcılar arasında paylaştırılacak. Vakıf Emeklilik Genel Müdürü Mehmet Bostan, şunları söyledi: “Ürünü satın alan katılımcı, katılım payı ödeyecek. Giderler düşüldükten sonra geriye kalan fon, kira sertifikası, katılım bankası hesapları gibi faizsiz yatırım araçlarında değerlendirilecek. Belli bir dönem sonunda faaliyet kârı da sigortalıya iade edilecek ve kâr varsa dağıtılacak. Ürün, kredi kullanan müşterilere geliştirilen, hayat sigortası. 18-65 yaş arasındaki bir bireyin, finansman vadesi içinde hayatını kaybetmesi sonucu bankaya olan kredi borcunu kapatıyor. Farkı ise katılımcıya kâr dağıtılması.”

Haberin Devamı


Kemaloğlu, TARSİM Başkanı

TARIM Sigortaları Havuzu’nun (TARSİM) yeni yönetimi belirlendi. Tarım Bakanlığı Müsteşar Yard. İsmail Kemaloğlu başkan, Hazine Müsteşar Yard. Ahmet Genç yardımcısı oldu. Üyeler ise; Tarım Reformu Genel Müdür V. Gürsel Küsek, Hazine Müsteşarlığı Sigortacılık Genel Müdürlüğü Daire Başkanı V. Erdal Altuncu, Türkiye Sigorta Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Akif Eroğlu, Ziraat Odaları Birliği Başkan V. M. Nuri Şeyda Sorman ve TARSİM Genel Müdürü Yusuf Cemil Satoğlu.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!