MC ödeyemedi ihale Intercity’nin

Güncelleme Tarihi:

MC ödeyemedi ihale Intercity’nin
Oluşturulma Tarihi: Kasım 10, 2012 00:00

F1 pisti İstanbul Park’ın 10 yıllık işletme hakkı ihalesinde yıllık 9.1 milyon lira + KDV ile en yüksek teklifi veren İstanbul MC Yarış Sporları 2.6 milyon liralık ilk ödemeyi yapamadı. İhalede 9 milyon lira + KDV ile ikinci en iyi teklifi veren Eylül Tarım Oto Kiralama (Intercity) öne geçti.

Haberin Devamı

İSTANBUL Park Yarış Kompleksi’nin (İstanbul Formula 1 Pisti) 10 yıllık işletme hakkı ihalesinde 9.1 milyon lira + KDV ile en yüksek teklifi veren İstanbul MC Yarış Sporları LTD ödemesi gereken ilk taksiti ödeyemedi. Böylece ihale, teknik olarak ikinci en yüksek teklifi veren Intercity markasıyla tanınan Eylül Tarım Oto Kiralama şirketine kaldı. Intercity’nin patronu Vural Ak, ihale sürecinin normal seyrinde devam ettiğini ve kendilerine resmi bilgi ulaştığında İstanbul Park işletmesini üstlenmek için gerekli işlemleri yapacaklarını söyledi. Intercity, (Eylül Tarım Oto Kiralama) 10 Ekim’de düzenlenen ihalede 17’nci turda 9 milyon TL’lik teklifiyle en iyi ikinci teklif veren olmuştu. İhale şartnamesine göre ihalede en yüksek teklifi veren İstanbul MC Yarış Sporları Ltd.’in, 93 bin liralık teminat çeki de yanmış oldu. Bu firmanın yaklaşık 2.6 milyon liralık ilk ödemeyi 15 gün içinde yapması gerekiyordu.

Haberin Devamı

İTO’NUN KAYBI AZ

İstanbul Park’ın ortaklarından İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Murat Yalçıntaş, “İhalede birinci gelen firma ne yazık ki ödemesi gereken parayı zamanında ödeyemedi. İhale, şartnamesi gereği ve komisyonun kararı ile şimdi ikinci en yüksek teklifi veren firmaya kaldı. Bu firmaya gerekli teklif yapıldı” dedi. İhalede birinci teklifi veren firmayla ikinci teklifi veren firma arasında sadece 100 bin liralık fark bulunuyor. bu nedenle İTO’nun kaybı 10 yıl 9 ayda yaklaşık (KDV dahil) 1.2 milyon lira olacak. İhaleye yıllık 3 milyon dolar muhammen bedelle çıkılmıştı.

10 YIL İŞLETME HAKKI

/images/100/0x0/55eb2efbf018fbb8f8b0c04f

Formula 1 yarışları için yaklaşık 300 milyon liralık yatırımla 2005 yılında inşa edilen, ancak devletin yarışın organizatörü Bernie Ecclestone’ın talep ettiği yıllık 26 milyon dolarlık ücreti ödememesi yüzünden boş kalan İstanbul Park Pisti’nin işletildiği önceki 3 yıllık kiralamadan İTO, 15 milyon lira gelir elde etmişti. Yeni ihale 10 yıl 9 aylık kiralama süresini kapsıyor ve İTO, İstanbul Park’tan yaklaşık 133.5 milyon lira gelir elde etmiş olacak. Böylece yapılan yatırımın büyük bir bölümü geri kazanılmış olacak.

Haberin Devamı

ÜÇÜNCÜ BETONCU

10 Ekim’de İTO merkez binada düzenlenen ihalede Özyazıcı İnşaat Elektrik 5 milyon 350 bin TL ile 4’üncü turda, CNR Uluslararası Fuarcılık 6 milyon 750 bin TL ile 7’inci turda, Ayhanlar Hazır Beton 8 milyon 600 bin TL ile 15’inci turda, Eylül Tarım Oto Kiralama 17’nci turda 9 milyon TL ile ihaleden çekilmişti. Bu durumda ihalede üçüncü en iyi teklif ise Ayhanlar Hazır Beton’u ait bulunuyor.

Arkamda fonlar var dedi, para bulamadı

İSTANBUL Park ihalesinde birinci geldiği halde ödeme yapamayan İstanbul MC Yarış Sporları Ltd.’in sanhibi Sinan Akıman, bankacı olarak ünlenmişti. Akıman motor sporlarına merak sardığını ve bu yüzden 2012 yılı başında bankacılığı bıraktığını açıklamıştı. 18 yıl Garanti Bankası hazinesinde üst düzey yönetici olarak görev yapan Akıman, “2012 yılı başında pistin işletmesini almak için şirketimizi kurduk. Bankacılıkta edindiğim tecrübe ve yabancı ülkelerdeki finans kuruluşlarıyla bağlantılarım sayesinde İngiliz finans şirketlerinin oluşturduğu bir konsorsiyum ile gerekli finansman desteğini alacağız. Arkamızda fonlar var” demişti. Hürriyet’in ulaşmaya çalıştığı Sinan Akıman’ın telefonuna cevap veren kişi, “Şu anda konuşmak istemiyor” dedi.

Haberin Devamı

Yıldırım, Ecevit’i ikna etti, Erdoğan temel attı

İSTANBUL Park Pisti, Formula 1 yarışlarının İstanbul’da yapılmasının Türkiye’nin tanıtımına büyük katkısı olacağı düşüncesiyle eski İTO Başkanı Mehmet Yıldırım’ın liderliğinde hayata geçti. Tesise ilk kaynak sözünü eski başbakan merhum Bülent Ecevit hem de Türkiye büyük ekonomik kriz yaşarken verdi. Temelini atmak 10 Eylül 2002’de Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a kısmet oldu. Toplam uzunluğu 5 bin 378 metre olan pist inşaatı İTO projesi olarak başladı ama kaynak yetersizliği nedeniyle Erdoğan’ın devreye girmesiyle TOBB, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve İstanbul Valiliği de projeye ortak oldu. İstanbul’daki ilk Formula 1 Grand Prix’si 2005’te, son yarış 2011’de oldu. İstanbul Park’ın ortakları şöyle: “TOBB yüzde 40.65, İTO yüzde 39.92, İTO Eğitim Vakfı yüzde 0.73, İstanbul Büyükşehir Belediyesi yüzde 10.98, İl Özel İdare yüzde 7.69.”

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!