Kulüplere MASAK çalımı

Güncelleme Tarihi:

Kulüplere MASAK çalımı
Oluşturulma Tarihi: Eylül 15, 2014 01:29

MALİYE Bakanı Mehmet Şimşek, tüm alanlar gibi futbol kulüplerinin de denetimsiz olmadığını belirterek, kulüplerin mali açıdan kendilerine çeki düzen vermeleri gerektiğini söyledi.

Haberin Devamı

Mali Suçları Araştırma Kurulu’nun (MASAK), söz konusu kulüplere bir ekip göndereceğini ve buralardaki parasal ilişkilerin bir süre izleneceğini açıklayan Şimşek, perde arkasında birilerinin haksız kazanç elde edip etmediğine bakılacağını söyledi.

MÜSAADE EDEMEYİZ

Şimşek, çalışma sonucunda mali bazı konularda futbol kulüplerinde eksiklikler tespit ettiklerini bildirdi. Tüm alanlar gibi futbol kulüplerinin de denetimsiz olmadığını ve olamayacağını dile getiren Şimşek, Bakanlığını ilgilendiren konular açısından buralarda varsa bir sorun, bunu mutlaka ortaya çıkaracaklarını ifade etti. Şimşek, MASAK’ın harekete geçeceğini belirterek, şöyle devam etti:
“MASAK, kulüplere bir ekip gönderecek ve buralardaki parasal ilişkileri bir süre izleyecek. Perde arkasında birileri haksız kazanç elde ediyor mu, bir kayıtdışılık var mı, bunlara bakılacak. Bir sorun tespit edilirse de gereken yapılacak. Her alanda olduğu gibi burada da kayıtdışılığa ve haksız kazanca müsaade edemeyiz.”

Haberin Devamı

“Eskiden, ‘mükellef benim ayağıma gelsin’ diyen bir Maliye varken, bugün mükellefin ayağına giden bir Maliye var” diyen Şimşek, bu kapsamda kendisinin de futbol kulüpleriyle bir araya geleceğini ifade etti. Bunun için Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç’la da görüşeceğini anlatan Şimşek, “Baka-nımızla birlikte futbol kulüpleri ve federasyonla görüşmeler yapmayı planlıyorum. O görüşmelerde, mali açıdan tespit ettiğimiz sorunları ve bunların çözüm yollarını kendilerine ileteceğim” diye konuştu.
Spor alanında şüpheli işlem bildirimi açısından da sorunlar olduğunu aktaran Şimşek, kulüplerden MASAK’a hiçbir bildirim gelmediğini söyledi. Diğer alanlarla da birlikte yapılan bildirimlerin sayısını ve etkinliğini artırmak için bir çalışma başlattıklarını anlatan Şimşek, sözlerini şöyle tamamladı:

HER SEKTÖRLE TOPLANTI

“MASAK, şüpheli işlem bildirimlerinin kalitesini ve sayısını artırmak için sektörlerle İstanbul’da bir araya gelecek. Bankalar başta olmak üzere finans kuruluşları, kargo şirketleri, döviz büroları, spor kulüpleri, şans oyunu oynatıcıları ve antikacılar gibi sektörlerin temsilcileriyle görüşmeler yapılacak. İstihbaratın toplanması ve şüpheli işlem bildirimlerinde etkinlik sağlanacak.”

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!