KONUTTA SON YILLARIN EN BÜYÜK ŞİRKET KRİZİ

Güncelleme Tarihi:

KONUTTA SON YILLARIN EN BÜYÜK ŞİRKET KRİZİ
Oluşturulma Tarihi: Ağustos 28, 2012 00:00

Son yıllarda özellikle ucuz konut projeleri ile adından sıkça söz ettiren Fi Yapı zor günler geçiriyor. Dört bini aşkın dairenin inşaatı yarım kalırken, şirket aleyhindeki icra takiplerinin sayısı 90’ı buldu. Bu dosyaların parasal tutarı ise 20 milyon liraya ulaştı. Hacizli yerler arasında Fi Yapı'nın üç yıl önce aldığı İzmir’deki Garip Ada da bulunuyor. Konu ile ilgili konuşan Fi Yapı'nın sahibi Fikret İnan ise hiçbir finansal sıkıntılarının olmadığı öne sürdü.

Haberin Devamı

Fi Yapı, gayrimenkul sektöründe yaşanan büyümeye paralel olarak son 4-5 yılda önemli bir çıkış yaptı. Piyasaya göre daha ucuz lansman fiyatları ile dikkat çeken ve bu sayede binlerce konut satan şirketin projelendirdiği konut sayısı 10 bin dolayında.
 
20 MİLYON LİRALIK İCRA TAKİBİ
 
İcra müdürlüklerindeki dosyalara göre son iki yılda ciddi bir darboğaza giren ve çıkmayı başaramayan Fi Yapı adına başlatılan icra takibi sayısı 90 dolayında. 20

/images/100/0x0/55eb32cbf018fbb8f8b1bc59
milyon TL dolayındaki borcu içeren icra takiplerini vergi daireleri, Sosyal Güvenlik Kurumu, tedarikçi firmalar ve finans kurumları başlattı. Kurum ve şirketlerin yanı sıra Fi Yapı’dan konut alan, ancak konutları teslim edilemeyen onlarca kişi de icra yoluna gitti.
 
AYLARDIR ÇEKİÇ SESLERİ DUYULMUYOR
 
Fi Yapı’nın devam eden projelerinin en büyüğü Esenyurt’ta bulunuyor. Bölgenin de en büyük projesi konumundaki 3 bin 150 dairelik ‘Fi Side’ isimli projede altı ayı aşkın bir süreden beri hiçbir faaliyet yok. Fi Yapı daha önce yaptığı açıklamada söz konusu projedeki dairelerin Mayıs 2012’de teslim edileceğini açıklamıştı. Ancak inşaatın sürdüğü dönemde 850 kadar kişinin çalıştığı devasa şantiyede şu anda bir kaç güvenlik görevlisi dışında bir muhatap bulmak söz konusu değil. 

Haberin Devamı

Şirketin aynı bölgede bulunan 1048 konutluk ‘Fi Life’ isimli projesinde ise bir yılı aşkın bir süreden bu yana çalışma yapılmıyor. Fi Yapı tarafı söz konusu projede sorunun belediyeden kaynaklandığını açıklamıştı. Öte yandan şirketin Beylikdüzü'ndeki Fi Tower isimli projesinde de teslim edilemeyen konutlar bulunurken, Gebze ve Tuzla’daki projelerde de sıkıntılar devam ediyor.
 
LÜKS OTOMOBİLLERDE ONLARCA HACİZ
 
Fi Yapı’ya ait yüze yakın araç üzerinde onlarca haczin olduğu tespit edildi. Söz konusu haciz kararları İstanbul, Kadıköy ve Antalya’daki icra müdürlüklerinden

 
VAN’A KONUT SÖZÜ

Van’da yaşanan deprem sonrası televizyon kanalları aracılığı ile başlatılan yardım kampanyalarına Fi Yapı da 500 konut sözü ile destekte bulunmuştu.

Fi Yapı’nın sahibi Fikret İnan’ın katıldığı televizyon programında Van Erciş’e yatırım değeri 35 milyon TL olan 500 konutu depremzedelere hibe edeceklerini açıklamıştı.

Söz konusu proje için TOKİ tarafından arsa tahsisi de yapılmıştı. Şirket açıklamasına göre inşaata bu yılın Nisan ayında başlanacağı ve Ağustos 2013’te teslimatların yapılacağını açıklamıştı. Erciş Belediyesi yetkilileri konu ile ilgili hurriyet.com.tr’ye “arsa tahsisi için geldiler ancak daha sonra gelen olmadı. İnşaata da başlanmış değil” bilgisini verdi.

Haberin Devamı

 alındı. Bu araçlar arasında Fi Yapı’nın sahibi Fikret İnan’ın kullandığı lüks araçlar da bulunuyor. İki adet 2010 model Porsche, 2009 model Mercedes-Benz, 2010 model gri rek JEEP hacizli araçlar arasında. Araçların tamamına yakını hakkında yakalama kararı bulunuyor.
 
DEV PROJE BAŞLAMADAN...
 
İstanbul’daki devam eden projelerde sorun yaşayan Fi Yapı geçtiğimiz Mayıs ayı başında yeni bir projenin tanıtımını yaptı. Basın toplantısı ile tanıtımı yapılan projenin adresi Sakarya olarak açıklandı. Fi Yapı’nın sahibi Fikret İnan’ın katılımı ile yapılan toplantıda Sakarya’daki projenin yatırım tutarı 500 milyon TL olarak açıklandı.
 
4 bin konutu da içinde bulunduran projenin hayata geçirilip geçirilemeyeceği henüz net değilken, anılan projenin arsasının icradan satışı için kıymet takdirinin yapıldığı ortaya çıktı. Kıymet takdiri yaptıran firma, Fi Yapı’dan 4.1 milyon lira alacağı bulunan Destebaşı Grup İnşaat A.Ş. isimli beton firması. Sakarya 1. İcra ve İflas Müdürlüğü eli ile kıymet takdiri yaptıran alacaklı şirketin söz konusu arsayı satışa çıkarması gündeme gelebilir. Bilirkişi marifeti ile yapılan kıymet takdirine göre Sakarya’daki arsaların değeri 4 milyon 850 bin TL olarak belirlendi.
 
‘BİNLERCE MAĞDUR VAR’
 
Kendisinin de Fi Yapı mağduru olduğunu söyleyen Avukat Orhan Boran, binlerce ailenin mağdur durumda olduğunu öne sürdü. Ailelerin sosyal medya üzerindenbir araya gelmeye başladığına işaret eden Avukat Boran şunları ifade etti:
 
"Mağduriyetin boyutları tahmin edilenden de fazla. Bütün Fi Yapı projelerinde binlerce konut vaadi mevcut. Daire sahibi olmak isteyenlerin aile bireylerini de düşünürsek yaklaşık 30-40 bin kişilik bir mağdur sayısına ulaşılmış durumda.

Haberin Devamı

Eşinin altınlarını bozdurarak projeye girenler, babasının emekli maaşını kullananlar, sağdan soldan borç alıp daireye girenler… Bütün birikimini bu projeye yatırdığı için kalbi delik olan oğlunun hastane masraflarını dahi karşılayamayacak duruma

 
FİNANSAL SIKINTIMIZ YOK

Konu ile ilgili Fi Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Fikret İnan’ın açıklaması şöyle: “Piyasaya olan toplam borcumuz 16 milyon lira. Bu bizim için darboğaz denecek bir rakam değil.

Fi Side, Fi Life ve Fi Tower projeleri de bizden kaynaklı değil İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Esenyurt Belediyesi tarafından durduruldu. Bize vermiş oldukları ruhsatlara göre FiLife projesini 90 günde, FiTower projesini yine 90 günde, FiSide projesini de 270 günde teslim edebiliriz.

Bizim bunları teslim edebilmekle ilgili finansal anlamda hiçbir sıkıntımız yok. İnşaatlar durduğu için müşteriler senetlerini ödemiyor. Günü geçmiş senetler 55 milyon lira, günü geçmemiş senetlerin ise 45 milyon tl alacağımız mevcut.

Garip Ada'yı satışa çıkardığımı açıklamadım. Adanın talibi çıkarsa biz ticaretle uğraşıyoruz, satabiliriz. Adanın fiyatı 200 milyon dolar, adanın üzerinde bulunan haciz de yine dava açtığımız kişilerle alakalı. Fiyaka Sakarya projesini yapmış olduğumuz basın toplantısında anlatmış olduğumuz şekilde başlatacağız.”

Haberin Devamı

 gelenler, kredi çekenler, eşinden habersiz projeye girenler ve daha sayısız acılı hayat hikayesi mevcut. Geçenlerde Avusturya'dan bir gurbetçimizle telefonda görüştüm. Bütün birikimini daireye yatırmış ve şimdi ne yapacağız diye ağlıyor.”


Av. Boran, sorununun çözümü ile ilgili şirket tarafından kendilerine bir bilgi verilmediğini öne sürerek yaşadıkları sorunu “Son yılların en büyük vurgunu” sözleri ile özetledi. Av. Boran kimi daire sahiplerinin ödeme karşılığında çek veya senet verdiklerini, ancak daireleri teslim edilmediği gibi verdikleri çek ve senetlerin de üçüncü kişilere verilmesi nedeni ile icra takipleri ile yüz yüze kaldıklarını söyledi.

Haberin Devamı

GARİP ADA’YI İSTESE DE SATAMAZ
 
Fi Yapı’nın üç yıl önce 28 milyon dolara satın aldığı İzmir Dikili’deki 358 bin 800 metrekarelik Garip Ada’nın üzerinde 15 milyon TL dolayında haciz kararı bulunuyor.

Adanın tapusuna işlenen alacaklılar listesinde Kozyatağı Vergi Dairesi 3.8 milyon TL, beton firması Destebaşı Grup İnşaat 4.1 milyon TL, Küçükçekmece SGK 3.5 milyon TL, Sarıgazi Vergi Dairesi 696 bin TL, adanın satışını yapan Yücem Turizm A.Ş. 2.5 milyon TL’lik haciz ile öne çıkan alacaklılar.
 
Fi Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Fikret İnan’ın bir süre önce basına yaptığı açıklamanın aksine adanın satışı da söz konusu değil. Zira adanın satışını yapan firma alacağının tamamını tahsil edemediği gerekçesi ile mahkemeden adanın üçüncü kişilere satışına yasak getirdi.

İstanbul 44. Asliye Ticaret Mahkemesi anılan kararını geçtiğimiz 6 Ocak 2012’de verdi. Fi Yapı’nın sahibi Fikret İnan, Garip Ada üzerinde kendilerinin de proje geliştirebileceklere satabileceklerini de açıklamıştı. İnan, ada ile ilgilenen istekli alıcıların olduğunu belirterek adayı 200 milyon dolardan düşük bir değere satmayacaklarını açıklamıştı.
 

 dgokce@hurriyet.com.tr

 

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!