Konut fiyat artışı enflasyonun altında

Güncelleme Tarihi:

Konut fiyat artışı enflasyonun altında
Oluşturulma Tarihi: Nisan 25, 2024 07:00

Ülke genelinde konut fiyatları artık eski hızında artmıyor. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) şubat ayı verilerine göre; konut fiyat endeksi aylık yüzde 2.2, yıllık ise yüzde 58.3 arttı. Reel azalış yüzde 5.1 olarak kaydedildi. Açıklanan son rakamlarla, hem son 27 ayın en düşük yıllık artış oranı görüldü, hem de Aralık 2019 tarihinde sonra ilk kez yıllık artış enflasyonun gerisinde kaldı. Şubat ayında Türkiye’de yıllık enflasyon yüzde 67.07 olmuştu.

Haberin Devamı

Fiyat artış hızı düşse de ulaşılan satış bedelleri dar, orta ve hatta orta üstü gelir grubunun ev sahibi olmasını engelliyor. TCMB verilerine göre ülke genelinde ortalama metrekare satış fiyatı 31 bin 364 TL’ye yükseldi. Yani 100 metrekare evde ortalama fiyat yaklaşık 3 milyon 136 bin TL oldu.

İSTANBUL ORTALAMA 4.5 MİLYON LİRA

Üç büyük ildeki fiyat değişimine bakıldığında İstanbul ülke ortalamasının da çok altında kalarak son sırada yer aldı. İstanbul’da yıllık fiyat artışı yüzde 45.6 olarak açıklanırken, ortalama metrekare satış fiyatı da 45 bin 420 TL’ye çıktı. Yani 100 metrekare evin ortalama satış değeri 4.5 milyon TL’yi aştı. İzmir’de yıllık artış yüzde 57.4, ortalama metrekare fiyatı da 36 bin 65 TL olarak hesaplandı.

Üç büyük şehirde enflasyon oranını aşan artış sadece Ankara’da görüldü. Özellikle Kahramanmaraş depremi sonrası yoğun göç alan şehirde yıllık artış yüzde 72.9’a, ortalama metrekare satış fiyatı da 24 bin 918 TL’ye çıktı.

Haberin Devamı

Konut fiyat artışı enflasyonun altında

GERİLEMENİN NEDENLERİ

Konut fiyatlarının eski hızında artmaması ‘hızlı koşan at çabuk yorulur’ şeklinde de yorumlanırken, azalan talebin en önemli faktör olduğu belirtiliyor. Son aylarda ihtiyacı olan da yatırımcı da konut almıyor ya da alamıyor. Dar ve orta gelirli haneler fiyatlar ve yüksek kredi faizleri nedeniyle konuta erişemiyor, kiracı kalıyor. Yatırımcılar ise kira artışına getirilen sınırlama, kredi kısıtlaması ve mevduat faizinin cazibesi gibi nedenlerle konutu yatırım aracı olarak görmekten uzaklaşıyor.

 

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!