Kira beyannamesi ne zaman verilir? 2021 Kira beyannamesi verme tarihleri

Güncelleme Tarihi:

Kira beyannamesi ne zaman verilir 2021 Kira beyannamesi verme tarihleri
Oluşturulma Tarihi: Mart 08, 2021 17:30

Kira gelir beyannamesi için süreç başladı. 2021 Yılına ait Yıllık Gelir Vergisi Beyannamesi evi ve gayri menkulu bulunan vatandaşların gündeminde yer almaya başladı. Gelirler İdaresi Başkanlığı (GİB) sitesi üzerinden yapılacak gelirler belirlenen tarihler arasında beyan edilecek. Beyanname verme süresinin son gününün resmi tatil gününe rastlaması halinde, tatilden sonraki ilk iş gününün tatil saatine kadar beyanname verilebilecek. Peki, Kira beyannamesi ne zaman verilir? İşte, 2021 Kira beyannamesi verme tarihleri.

Haberin Devamı

Kira beyannamesi, ne zaman ve nasıl verileceği ile pek çok kişinin gündeminde yer alıyor. Kira gelir vergisini her yılın belirli dönemlerinde yatıran mükellefler, konut ve iş yerleri için ödemek zorunda olduğu bedel için beyanname verecek. Beyanname dönemini geçiren vatandaşlar, ceza ödemek durumunda kalacak. Peki, 2021 yılında kira beyannamesi ne zaman verilir? İşte, kira geliri olan kişileri ilgilendiren konu hakkında bazı bilgiler

 KİRA GELİR BEYANNAMESİ NE ZAMAN VERİLECEK?

Mükelleflerin, 1 Ocak – 31 Aralık dönemine ait beyana tabi gayrimenkul sermaye iradı gelirleri için MART ayının 1 inci gününden son günü akşamına kadar beyannamelerini vermeleri gerekmektedir.

Beyanname verme süresinin son gününün resmi tatil gününe rastlaması halinde, tatilden sonraki ilk iş gününün tatil saatine kadar beyanname verilebilir.

Haberin Devamı

Takvim yılı içinde ülkeyi terk edenler, yurt dışına çıkma tarihinden önceki 15 gün içinde beyanname vermek zorundadırlar. Ölüm halinde ise beyanname ölüm tarihinden itibaren 4 ay içinde mirasçılar tarafından verilir.

Beyanname, mükellefin bağlı olduğu vergi dairesine verilecektir. Mükellefler normal olarak ikametgâhlarının bulunduğu yerin vergi dairesine bağlıdırlar.

KİRA GELİR BEYANNAMESİ NASIL VERİLİR?

Beyana tabi geliri sadece gayrimenkul sermaye iradından ibaret olan mükellefler, istemeleri halinde vergi dairesinden alacakları kullanıcı kodu, parola ve şifreyi kullanmak suretiyle yıllık gelir vergisi beyannamelerini elektronik ortamda doğrudan kendileri gönderebilecekleri gibi elektronik beyanname gönderme aracılık yetkisi almış meslek mensubu aracılığıyla da elektronik ortamda gönderebileceklerdir.

Beyanname üzerinden hesaplanan gelir vergisi MART ve TEMMUZ aylarında olmak üzere iki eşit taksitte ödenir. Hesaplanan vergi;

- Vergi tahsiline yetkili olan banka şubelerine,

- Bağlı bulunulan vergi dairesine,

- Bağlı bulunulan vergi dairesinin bildirilmesi şartı ile herhangi bir vergi dairesine ödenebilir.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!