Kaz etinin fiyatı altınla yarışıyor

Güncelleme Tarihi:

Kaz etinin fiyatı altınla yarışıyor
Oluşturulma Tarihi: Mart 14, 2016 12:06

Yoğunlukla Kars'ta üretilen, karlı havayı gördükten sonra kesilip işlenmesinin ardından dondurularak ülkenin dört bir yanına gönderilen kazın tanesi, kilosu 70 liradan ağırlığına göre 140 ila 180 liraya alıcı buluyor.

Haberin Devamı

Ücretiyle altınla yarışan ve yüksek fiyatına rağmen adeta yok satan Kars kazının etinden yapılan mantılar, kilosu 50 liradan satılıyor.
Bursa merkez Yıldırım ilçesinde işlenmiş ve dondurulmuş olarak Kars kazı satan bir işletmenin sahibi Turan Kara, AA muhabirine yaptığı açıklamada, iş yerinde Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinden gelenler ve hemşehrileri için alışık oldukları peynir, tereyağı, bal gibi yiyecekler sattığını, her yıl ocak ayından sonra da birkaç süreyle sipariş üzerine Kars kazı temin ettiğini söyledi.

Daha önceleri Kars kazını dost ve akrabaları için getirttiğini ve ücret almadığını vurgulayan Kara, "Ancak ilgi fazla olmaya başlayınca satışa başladım" dedi. Kara, fiyatı pahalı olsa da çok lezzetli olması nedeniyle hemşehrilerinin yılda bir kez dahi olsa kaz yemeyi tercih ettiğini ve adeta yok sattığını belirterek, "Kaz etinin kilosu 70 liraya geliyor. Ağırlıkları ise 2 ila 2,5 kilogram arasında değişiyor. Bütün olarak tanesi 140-180 liraya denk geliyor. Lezzeti çok iyidir. Hatta bizim orada 'ye kaz etini gör lezzetini' diye bir tabir vardır" değerlendirmesinde bulundu. Kaz etinin yüksek fiyatının yetiştiriciliğinin zorluğundan kaynaklandığını anlatan Kara, şöyle devam etti: "Bizim yörenin yaylaları randımanlı olduğu için yayla zamanı kazlar ot yiyerek kendisini idare ediyor. Kesilmeden iki ay öncede arpa, buğday yedirmek şartıyla kazları besiye alıyorlar. O şekilde masraf ettikleri içinde pahalıya mal oluyor. Kazın kesimi yılbaşından sonradır. Kazın ayağı kara değdiği zaman tek ayak üstünde durur. Onun lezzeti oradan gelir. Kaz, kar görürse daha lezzetli olur. Biz oradan pahalıya alıyoruz. Doğal olarak burada da pahalı satmak zorunda kalıyoruz."

Kaz etinin fiyatı altınla yarışıyor

"BEN ŞAHSEN ALMAM"

Kars'ta uzun süre kaz yetiştiriciliği yapan daha sonra Bursa'ya yerleşen Ruşen Kara, bu kanatlının fiyatının çok yüksek
olduğunu kaydetti. Bir kilo kırmızı etin 30-35 lira civarında olduğuna işaret eden Kara, "İş yeri sahibinin amcasıyım. Bana kızmasın ama şu an etin kilosu 30-35 lira. 3 kilo et 90-100 lira yapar ve bir aile neredeyse bir ay yer. Bir kazı ise 5 kişilik aile bir gecede bitirir. Bence kaz eti çok pahalı. Ben şahsen almam. Alan alsın" dedi.

KAZ ETİNDEN MANTI 50 LİRA
Bursa'da mantıcılık yapan Sibel Kaya da pahalı olmasına rağmen talep nedeniyle ürünlerinde kaz eti de kullandığını söyledi.
Özellikle Kars ve çevre illerden göç etmiş müşterilerinin "kaz etinden mantı" siparişinde bulunduğunu vurgulayan Kaya, "Kaz eti Kars, Ardahan yöresiyle özdeşleşmiş bir ürün. Bizler bu yörenin insanları olduğumuz için hamur işlerini çok seviyoruz. Et olarak da mantıda kaz etini kullandığımızda çok lezzetli oluyor. Kaz eti pahalı. Etinden yaptığımız mantıları da kilosu 50 liradan, porsiyonunu 20 liradan veriyoruz. Kırmızı etten yapılan mantılar ise bunun yarı fiyatına satılıyor" ifadelerini kullandı.
Kaz etinin fiyatı altınla yarışıyor

KANATLILARIN EN PAHALISI KAZ
Market ve kasaplarda satılan kanatlılardan tavuğun kilosu 10-15, hindinin 25-28, ördek ise 30-40 lira arasında değişiyor. Nadir bulunduğu ve sipariş üzerine getirildiği için kilosu 70 lira olan kazın tane fiyatı, 180 liraya kadar ulaşabiliyor.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!