Kars Nahçıvan'a trenle kenetleniyor

Güncelleme Tarihi:

Kars Nahçıvana trenle kenetleniyor
Oluşturulma Tarihi: Ekim 16, 2012 00:00

TÜRKİYE’yi İran ve Türkmenistan’a ulaştıracak ‘Kars-Susuz-Dilucu ve Nahçıvan’ demiryolu projesi yaklaşık 800 milyon dolara mal olacak. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Yıldırım, “Proje çalışmaları, maliyet çalışmaları yapılacak. Süreç bundan sonra işleyecek” dedi.

Haberin Devamı

ULAŞTIRMA, Haberleşme ve Denizcilik Bakanı Binali Yıldırım, geçtiğimiz ay Azerbaycan ziyaretinde kararı alınan Kars-Susuz-Dilucu ve Nahçıvan demiryolu projesinin maliyetini açıkladı. Bakan Yıldırım, “Süreç bundan sonra işleyecek. Daha yolun başındayız. Yaklaşık 800 milyon dolarlık bir maliyet oluşabilir” dedi. Türk Dünyası Mühendisler ve Mimarlar Birliği Kurultayı’nda konuşan Binali Yıldırım, Türkiye’nin ulaşım projeleri hakkında bilgi verdi.

YENİ DEMİRYOLU PROJESİ

İpek Yolu’nun Anadolu topraklarında tek bir güzergahı olmadığını, Anadolu’yu en az 3 koridordan kat ettiğini ifade eden Bakan Yıldırım, Marmaray, TANAP gibi projeler hakkında bilgi verdi. Yeni bir demiryolu projesini ilk kez açıkladığını söyleyen Bakan Yıldırım, Geçtiğimzi ay Azerbaycan’a yaptığımız ziyarette çok önemli bir karara vardık. Yeni bir demiryolu projesinin kararını aldık. Bu proje, Kars-Susuz-Dilucu ve Nahçıvan’ı birbirine bağlayan bir demiryolu projesidir. Böylece artık Nahçıvan da demiryolu ile Türkiye’ye ve buradan Avrupa’ya ve Ortadoğu’ya bağlanır hale gelmiştir” diye konuştu.
Bakan Yıldırım, şöyle devam etti: “Yol ekonomi demektir. Yol olmayan yerde hiçbirşey olmaz. 16 bin kilometre bölünmüş yolu ülkemize kazandırdık. Cumhuriyet tarihinde yapılan yolun 2.5 katını 9 yıla sığdırdık.”

Haberin Devamı

PRENSİPTE ANLAŞILDI

Toplantı sonrasında proje hakkındaki sorularımızı yanıtlayan Bakan Yıldırım, proje için prensip kararının alındığını vurgulayarak, “Proje, maliyet, ve ortak yatırım çalışmaları yapılacak. Proje ihaleleri ve  yapım ihaleleri daha sonraki süreçte yer alacak” dedi. Projenin yatırımı hakkında ise henüz net bir rakamın oluşmadığını ifade eden Yıldırım, yaklaşık 800 milyon dolarlık bir maliyetin oluşabileceği bilgisini verdi.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!