Kanal İstanbul’da geri adım yok

Güncelleme Tarihi:

Kanal İstanbul’da geri adım yok
Oluşturulma Tarihi: Nisan 25, 2019 08:30

ÇEVRE ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Kanal İstanbul’u “kaos ve israf projesi” diye niteleyen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’na yanıt verdi.

Haberin Devamı

Kanal İstanbul projesinde hiçbir aksama olmayacağını belirten Kurum, “Hiçbir geri adım yok. Cumhurbaşkanının açıkladığı manifesto çerçevesinde yapacağız” dedi. TBMM’deki 23 Nisan resepsiyonunda gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bakan Kurum, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ile CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’nun Kanal İstanbul projesine yönelik sözleri hatırlatılınca şunları söyledi:
“Kanal İstanbul projesinde hiçbir aksama olmaz. Cumhurbaşkanının açıkladığı manifesto çerçevesinde 11 maddenin 7’si bizim bakanlığımız ile alakalı. Bakanlığımızı ilgilendiren bütün işleri kararlı şekilde yürüteceğiz. Büyükşehir Belediyesinin olmadığı yerde de ilgili bakanlıklarımız ilçe belediyeleri ile gerekli bütün desteği sağlayacaktır. Bu manifestodaki projeleri kentsel dönüşüm, ulaşım, çevre, millet bahçesi, atık su tesisi gibi şehri 50-100 yıl planlayacak bütün projeleri hazırlayacağız. Bu çerçevede hızlı şekilde beş yıllık planlar hazırlayacağız. (Kanal İstanbul) O plan çerçevesinde yapacağız. Hiçbir geri adım yok.”

Haberin Devamı

SIFIR ATIK YÖNETMELİĞİ

Poşetlerin ücretli hale getirilmesinden sonra poşet kullanımında yüzde 75’e varan bir azalma olduğunu kaydeden Kurum, “Uygulama, sıfır atık projesinin bir ayağı. Sıfır atık yönetmeliğini de haziran ayında çıkaracağız. Bu yönetmelikle birlikte bizim ikili sistem dediğimiz sisteme geçeceğiz” dedi.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!