‘Kamu çalışanları yüzde 10 refah payı bekliyor’

Güncelleme Tarihi:

‘Kamu çalışanları yüzde 10 refah payı bekliyor’
Oluşturulma Tarihi: Ocak 07, 2024 07:00

Türkiye Kamu Çalışanları Sendikaları Konfederasyonu (Kamu-Sen), Antalya’da düzenlediği panelde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan’ı ağırladı. Kamu çalışanlarının yüzde 10 refah payı talebini Işıkhan’a ileten Kamu-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, enflasyonun düşmesini temenni ettiklerini söyledi.

Haberin Devamı

Kamu çalışanlarının alım gücünün düştüğüne dikkat çeken Kahveci, “Maaşlar sürekli eriyor. Bu erime durdurulmalıdır. Enflasyon kadar zam, sıfır zam demektir. İki yıldır refah ücreti ödeniyor. O refah payının kalıcı hale getirilmesini talep ediyoruz” dedi. 3 Ocak’ta açıklanan aralık ayı enflasyonuyla birlikte memurlara ve memur emeklilerine yüzde 49.25 oranında artış yapılacağını anımsatan Bakan Işıkhan ise, “Cumhuriyetimizin ilk yüzyılını bir hazırlık süreci olarak değerlendirirsek, inanıyorum ki Cumhuriyetimizin ikinci asrı kamu personel rejimi başta olmak üzere ülkemizi ve milletimizi ilgilendiren her alanda yükseliş dönemimiz olacaktır” diye konuştu.

Işıkhan, panelde, geçen hafta 17 bin 2 lira olarak açıklanan asgari ücrete ilişkin de konuşarak, “Enflasyon karşısında çalışanlarımızın yanında olma kararlılığımızı koruyarak yeni miktarı 11 bin 402 liradan, 17 bin liraya yükselttik. Bu rakamla net asgari ücreti önceki döneme göre yüzde 49, önceki yıla göre de kümülatif olarak yüzde 100 oranında artırmış olduk” dedi.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!