İşsizlik yüzde 11.5’e çıkıyor

Güncelleme Tarihi:

İşsizlik yüzde 11.5’e çıkıyor
Oluşturulma Tarihi: Ocak 12, 2017 11:22

TÜRKİYE’de istihdam konusunda tahminler yapan TOBB ETÜ Sosyal Politikalar Uygulama ve Araştırma Merkezi (SPM), 16 Ocak’ta ilan edilecek Ekim-2016 dönemi işsizlik oranının, eylül dönemine gör 0,2 puan artarak yüzde 11,5 olarak gerçekleşeceğini tahmin etti. SPM, “Tüm veriler ekonomide bir yavaşlama olduğunu işaret etmektedir” tespitini yaptı.

Haberin Devamı

SPM işsizlikteki yavaşlayan artış eğilimin Ekim döneminde yeniden hareketleneceğini belirterek, eylül döneminde ihracatın yüzde 8 oranında düştüğünü, yatırım malları ithalatının yüzde 8, hammadde ithalatının ise yüzde 9 oranında azaldığını bildirdi. SPM, araştırmasında “Aynı dönemde mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sanayi üretim endeksi ise bir önceki döneme nazaran 4,7 puan azalmıştır. Tüm bu veriler ekonomide bir yavaşlama olduğuna işaret etmektedir” değerlendirmesini yaptı. 

TARIM DIŞI İŞSİZLİK 13.9
SPM, önümüzdeki hafta açıklanacak ekim dönemi tarım dışı işsizlik oranının da 0,2 puan artarak yüzde 13,9’a yükselmesini beklediğini bildirerek; mevsimsellikten arındırılmış tarım dışı işsizlik oranının da 0,4 puan artarak yüzde 13,9 seviyesine çıkacağını tahmin etti. İstihdam oranının 0,4 puan azalarak yüzde 46,4 düzeyine düşeceğini bildiren SPM, sanayi istihdamının ise ufak bir artışla 5 milyon 269 bin kişi seviyesinde seyredeceğini öngördü.

Haberin Devamı

İmalat sektöründe faaliyet gösteren firmaların yöneticilerinin Merkez Bankası İktisadi Yönelim Anketi’ne verdikleri yanıtlara göre hesaplanan “İmalat Sanayi Kapasite Kullanım Oranı”nın ise eylül döneminde; geçen yılın aynı ayına göre 0,7 puan artarak yüzde 76,6 seviyesine çıktığı ifade edilen çalışmada bu rakamın Ağustos 2016 imalat sanayi KKO’dan 1,4 puan daha yüksek olduğu vurgulandı.

 

BAKMADAN GEÇME!