İşçilerin peşinde olduğu Uyar Madencilik’te trafik karışık

Güncelleme Tarihi:

İşçilerin peşinde olduğu Uyar Madencilik’te trafik karışık
Oluşturulma Tarihi: Kasım 04, 2014 00:53

Soma’da 7 yıl önce kaza geçiren 2 işçiyle birlikte bir çok çalışanın tazminat hakları için uzun zamandır peşinde oldukları Uyar Madencilik’in ticari sicili oldukça karmaşık. Uyar Ailesi, 2002 yılından bu yana neredeyse her yıl farklı bir isimle şirket kurarak ortaklık yapısını değiştirirken, öne çıkan Azmi Uyar’ın 2011 yılında şirketten ayrılıp tüm yetkileri borçları karşılacak kadar mal varlığı bulunmayan oğullarına bıraktığı görülüyor.

Haberin Devamı

KAZA geçiren 2 işçinin 7 yıldır, yüzlerce çalışanın da uzun süredir tazminatlarını almak için peşinde oldukları Uyar Madencilik’in şirket trafiği oldukça karışık. Uyar Madencilik 2004 tarihinde kuruldu. Soma’ya kayıtlı olan Uyar Madencilik şirketinin bugünkü ortakları olarak, Azim Uyar’ın oğulları olan Ersin ve İbrahim Uyar gözüküyor.

İşçilerin peşinde olduğu Uyar Madencilik’te trafik karışık
ÖLMEDİK 7 YILDIR PEŞLERİNDEYİZ

Ortaklar arasında Soma Buruyar Kömür İşletmeleri de yer alıyor. Bu şirket de 2002 yılında kuruldu. Soma Buruyar’ın ortakları arasında yer alan Şükrü Uyar ve Azim Uyar daha sonra Uyar Madencilik’te de görev aldı. Soma Buruyar, ünvanını 2007 yılında Azyak Soma olarak değiştirdi. Uyar Madencilik ise 2010 yılında ünvanını Uyar Madencilik Enerji Sağlık Turizm Sanayi Ticaret olarak değiştirdi. Azim Uyar 2011 yılında şirketten ayrılırken, tüm yetkilerini de bıraktı.

Haberin Devamı

SOMA BURUYAR AZYAK OLDU
Ticaret Sicil Gazetesi Bilgilerine göre Uyar Madencilik’in ilk kuruluşundaki ortaklarından Soma Buruyar Şirketi 14 Mart 2002 tarihinde kuruldu. Şirketle ilgili ilk bilgiler 2003 yılında Ticaret Sicil Gazetesi’nde yer aldı. Şirket ortaklarının Azim Uyar ve Zafer Burmalı olarak gözüktüğü Soma Buruyar şirketi, 21 Mart 2007 tarihinde ünvanını Azyak Soma Uyar Kömür İşletmeleri Pazarlama Sanayi ve Ticaret olarak değiştirdi. Ortakları Azim Uyar, Ali Öner, Ünsal Sert ve Azyak Kömür Maden Sanayi olarak yer aldı. Azyak Soma Uyar’ın ortakları arasında yer alan Azyak Kömür Madencilik de 19 Eylül 2007 tarihinde kuruldu. Ortakları arasında Azim Uyar’ın oğlu Ersin Uyar ve Ali Öner yer aldı. 2010 yılında Azyak Soma Uyar şirketinde şube müdürü olarak gözüken Azim Uyar, Soma’daki şube müdürlüğünden ayrıldı. Ancak ortaklığı devam etti. Aynı gün Ticaret Sicil Gazetesi’nde yayınlanan bir başka ilanla Azyak Kömür Madencilik’te ise Azmi Uyar’ın diğer oğlu olan İbrahim Uyar genel müdürlüğe getirildi. 2 Şubat 2012 tarihinde de Azyak Soma Uyar şirketinin Soma’daki şubesi kapatıldı.

İşçilerin peşinde olduğu Uyar Madencilik’te trafik karışık
UYAR MADENCİLİK YÜZLERCE İŞÇİNİN PARASINI ÖDEMEDİ; 2 YIL SONRAYA SENET VERDİ

UYAR 2004’TE KURULDU
Adı sıklıkla gündeme gelen Uyar Madencilik ise 2004 tarihinde Soma’da kuruldu. Şirketin ilk ortakları Azmi Uyar’ın yakın akrabası olan Şükrü Uyar ve Soma Buruyar Kömür oldu. Soma Buruyar’ın ortağı olan Azim Uyar da doğrudan bu şirkete ortak olmuş oldu. 2006 yılında Azim Uyar’a 10 yıllığına imza yetkisi verildi. Aynı yıl şirketin ortakları olarak Azim Uyar, Şükrü Uyar, Kiraz Uyar, Ali Öner ve Rıza Ocakoğlu yer aldı.
25 Mart 2010 tarihine gelindiğinde ise Uyar Madencilik Sanayi ve Ticaret Şirketi ünvanını Uyar Madencilik Enerji Sağlık Turizm Sanayi Ticaret olarak değiştirdi. Ortaklar Kurulu adına Azmi Uyar’ın oğulları Ersin Uyar ve İbrahim Uyar’ın ismi yer aldı. 2011 yılında Azim Uyar ve Şükrü Uyar hisselerini devredip, şirket müdürlüklerinden de istifa ettiler.

Haberin Devamı

ANKARA’DA DA VAR
Uyar Madenciliğin son ortakları Ersin Uyar ve İbrahim Uyar’ın Ankara merkezli bir şirketleri olduğu da kayıtlarda yer alıyor. 2008 yılında Uyar Madencilik olarak kurulan şirket, 2012 yılında Uyar Madencilik Enerji Sağlık Turizm İnşaat Makina Mühendislik ve Otomotiv sanayi olarak ünvanını değiştirdi. 10 Nisan 2013 tarihli sicil gazetesine göre şirket sermayesi 20 milyon liradan 27 milyon liraya çıkarıldı.

İşçilerin peşinde olduğu Uyar Madencilik’te trafik karışık
O MADENİN YAKINLARI DEVLETE 120 MİLYON TL BORÇLU ÇIKTI

Azmi, İzmir’deki şubede tek ortak

SOMA’da kurulu olan Azyak Soma’nın bir merkezi de İzmir’de kuruldu. 2006 yılında 147081 sicil numarası ile kurulan Azyak Soma Uyar Kömür İşletmeleri Pazarlama Sanayi’nin 2 Nisan 2014 tarihinde Ticaret Sicil Gazetesi’nde yer alan ilana göre Azim Uyar tek pay sahibi haline geldi. İlanın konu kısmında, “Ortak sayısının bire düşmesi” başlığıyla yer alan ilanda, şirket tek ortaklı Limited şirkete dönüştü. Azim Uyar 2400 paya karşılık 600 bin lira sermayeli şirketin tek ortağı oldu.

Haberin Devamı

İşçilerin peşinde olduğu Uyar Madencilik’te trafik karışık
SAHAYI İKİ AİLE ‘PARSELLEMİŞ’

Kamuya borçları da 120 milyonu aşıyor

YÜZLERCE işçinin maaş ve kıdem tazminatını alamadığı Uyar Madencilik ve bağlı şirketlerin kamuya da yüklü bir borcu bulunuyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’in verdiği bilgilere göre Uyar’lara ait 5 şirketin kamuya 120 milyon lira borcu bulunuyor. Bakan Çelik, MHP Manisa Milletvekili Erkan Akçay’ın soru önergesine geçtiğimiz 15 Ekim’de verdiği yanıtta, söz konusu şirketlerden tahsilat için bir dizi haciz işleminin yapıldığı belirtildi. Buna göre, Azmi Uyar’ın oğlu İbrahim Uyar’ın Bodrum, Denizli ve Manisa’daki üç gayrimenkulüne ve Uyar Madencilik ’teki ortaklık payına haciz konuldu. Azmi Uyar’ın bir diğer oğlu Ersin Uyar’ın İzmir Karşıyaka ve Aydın Kuşadası’ndaki iki gayrimenkulüne haciz konuldu. Haciz işlemi uygulanan bir diğer isim ise Azmi Uyar’ın yakın akrabası Şükrü Uyar. Bu ismin de Şükrü Uyar Sancak Madencilik A.Ş.’nin kamuya olan borçları nedeni ile üç ildeki 12 gayrimenkulüne haciz konuldu.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!