Halka arz geliriyle una ‘mamul’ ekleyecek

Güncelleme Tarihi:

Halka arz geliriyle una ‘mamul’ ekleyecek
Oluşturulma Tarihi: Ocak 02, 2023 07:00

Yüzde 20.3 pay ile markalı paketli un pazarının en büyük oyuncusu konumunda olan Söke Un, halka arz ediliyor.

Haberin Devamı

Ulusoy Un’un perakende sektörüne hitap eden bağlı ortaklığı Söke’nin halka arzı için talep toplama tarihleri 4-5-6 Ocak 2023 olarak belirlendi. Sağlanan yeni kaynakla Söke’nin 2023’ün ikinci yarısında açılacak yeni üretim merkeziyle unlu mamuller sektöründe de büyümesi planlanıyor.

YILIN İLK HALKA ARZI

Aile şirketi olarak kurulup Kasım 2014’te halka arz olan Ulusoy Un’un yönetim kurulu başkanı Günhan Ulusoy, 2022 başında grup bünyesine kattıkları Söke Un’un, 2023’ün ilk halka arzı ve Ulusoy’un borsadaki 2’nci un firması olacağını söyledi. Aydın Söke ve Ankara Sincan’daki 2 fabrikasıyla günde bin 440 ton üretim kapasitesi bulunan Söke’de kapasite artışı da hedeflediklerini ifade eden Ulusoy, sözlerine şöyle devam etti: QNB Finansinvest liderliğinde yapılacak olan halka arzın büyüklüğü 581 milyon TL ve hisse satış fiyatı pay başına 7.5 TL olarak gerçekleşecek. Halka arzdan elde edilecek gelir ile yapılacak yatırımlar arasında Söke’nin un sektöründeki marka bilinirliğini unlu mamuller sektörüne taşıyacak olan yeni üretim tesisinin kurulması da yer alıyor.

Haberin Devamı

YENİ TESİS YATIRIMI

Ulusoy Un’un 2014 Kasım ayında halka arz olurken günde 900 buğday/ton olan üretim kapasitesinin bugün 2.485 buğday/tona ulaştığını hatırlatan Ulusoy, ‘‘Halka arz olduğumuz tarihten 2022’nin 3. çeyreğine kadar geçen süreçte üretim kapasitemizi 4.5 kat, özsermayemizi 9 kat, çalışan sayımızı 3.5 kat, ihracatımızı da 2.5 kat artırdık. Ulusoy Un’da gösterdiğimiz başarılı ivmeyi Söke’ye de taşımak istiyoruz. Söke, perakende un pazarının en önemli oyuncularından biri. Halka arzdan sağlayacağımız kaynakla 2023’ün ikinci yarısında bir unlu mamuller üretim tesisi hayata geçirmeyi planlıyoruz. Aynı zamanda Söke’nin enerji ihtiyacı için yenilebilir enerji yatırımlarında bulunacağız” dedi. Ulusoy, şirketin 2022 yıl sonu cirosunun 2.4 milyar TL, FAVÖK rakamının ise 272 milyon TL olarak gerçekleştiğini tahmin ettiklerini sözlerine ekledi.

 

DONUK ZİNCİRLE 8 MİLYARLIK PAZAR

Haberin Devamı

Söke’nin sektörün geleneksel tarafında olduğunu vurgulayan Günhan Ulusoy, bir yandan sektörün donuk zincirde çok geliştiğini ifade etti. Ulusoy, ‘‘Buraya girdiğinizde raf ömrü ortadan kalktığı için bir anda bütün dünyaya, 8 milyara hitap eder hale geliyorsunuz. Biz de Söke deyince hem paketli un hem de paketli unlu mamullerin hepsi akla gelsin istiyoruz. Unun geçtiği her yerde olalım diye bir bakış açımız var. Gong törenini gerçekleştirdiğimizde halka arzdan gelen kaynakla birlikte 1.2 milyar TL’lik bir özkaynağa sahip olacağız. Bu çok güçlü bir rakam. Güçlü bir marka ve güçlü bir özkaynakla büyük hedeflere gideceğiz’’ şeklinde konuştu.

 

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!