Halk Sigorta ve Halk Emeklilik'e yabancı ilgisi

Güncelleme Tarihi:

Halk Sigorta ve Halk Emeklilike yabancı ilgisi
Oluşturulma Tarihi: Kasım 12, 2014 16:23

Halkbank'ın bağlı ortaklıkları Halk Hayat ve Emeklilik ile Halk Sigorta'nın Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB) tarafından yürütülen özelleştirmesi ile çok sayıda yabancı sigorta şirketi ilgileniyor. Süreç hakkında bilgi sahibi bankacılık kaynaklarının Reuters'a verdiği bilgiye göre, Halk Emeklilik ve Halk Sigorta ile ilgilenenler arasında Zurich Insurance, Japon Meiji Yasuda, Sompo ve Nippon Life, Malezyalı Khazanah, Belçika merkezli Ageas , İngiliz Aviva ve ACE Group yer alıyor.

Haberin Devamı

Bir bankacılık kaynağı, "Bu Türkiye'ye ilk kez girmek isteyen ve buradaki varlığını artırmak isteyen her yatırımcının ilgisini çekecek bir varlık. Dolayısıyla çok sayıda yatırımcı ilgi gösteriyor" dedi.

Zurich Insurance, Sompo, Meiji Yasuda, Nippon Life, Ageas ve Aviva konu hakkında yorum yapmadılar. Khazanah ve ACE Group yetkililerine ulaşılamadı. ÖİB konu hakkında yorum yapmadı.

Konu hakkında bilgili sahibi bir diğer kaynak, "Yirmiye yakın yatırımcı ile görüşmeler yapıldı, Avrupa, Asya ve ABD'den çok sayıda ilgili var. Özelleştirmenin detaylarını belirleyecek şartname ortaya çıktığında alıcılar sürece katılıp katılmama kararlarını verecekler. Ancak en az beş yatırımcı danışmanlarını belirleme sürecine girdi" dedi.

Halkbank, Halk Sigorta ile Halk Hayat ve Emeklilik'in sermayesinde sahip olduğu doğrudan veya dolaylı hisselerin kısmen veya tamamen satışlarının ÖİB aracılığıyla yapılması ve satış işlemlerine ilişkin sürecin yürütülmesi için Temmuz ayında genel müdürlüğü yetkilendirmişti.

Haberin Devamı

SİGORTA SEKTÖRÜ BÜYÜYECEK

Halk Emeklilik ve Halk Sigorta'nın satışında Citi danışmanlık yapıyor.

Türkiye Sigorta Birliği verilerine göre, bu yılın dokuz ayı itibariyle bireysel emeklilik şirketleri de dahil toplam sigorta sektöründe prim üretimi 18.99 milyar TL oldu. Bu prim üzerinden Halk Sigorta'nın payı yüzde 2.17 olurken, Halk Hayat ve Emeklilik'in payı yüzde 0.79 seviyesinde bulunuyor. Sektörde toplam 66 şirket faaliyet gösteriyor.

Sigorta sektörü Türkiye'nin büyüme potansiyeli, genç nüfusu ve sigortalılık oranının düşük olması nedeniyle son yıllarda yabancı yatırımcıların ilgisini çekiyor. Halk Emeklilik ve Halk Sigorta'nın satışında Türkiye genelinde 886 şubesi olan Halkbank'ın sağlayacağı dağıtım kanalı avantajının da talebin ve çarpanın yüksek olmasında etkili olacağı belirtiliyor.

TEB Yatırım Analisti Fatih Topaç, "Halkbank ile yapılacak münhasırlık sözleşmesi bu işlemde kritik önemde olacak. Yapı Kredi Emeklilik ve Sigorta'nın Allianz'a satışında çarpan 4.6 olarak gerçekleşmişti. Bu işlemde de bunun altında olmayacaktır ve her iki şirket için fiyat 1.5-1.7 milyar lira aralığında oluşacaktır diye tahmin ediyoruz" dedi.

Haberin Devamı

Avrupa'nın en büyük sigorta şirketi Allianz, Mart 2013'te Yapı Kredi Sigorta'nın yüzde 93.9 hissesini 1.6 milyar liraya satın almıştı.

Halk Emeklilik ve Halk Sigorta ile ilgilenen şirketler arasında yer alan Ageas'ın Ak Sigorta ile; Aviva'nın Sabancı Holding ile ortaklıkları bulunurken; Khazanah Acıbadem Sigorta'nın sahibi konumunda. Zurich Sigorta, ACE Group, Sompo Japan da Türkiye'de faaliyet gösteriyorlar.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!