Finansal İstikrar Komitesi'nde 'Türkiye Ekonomi Modeli' vurgusu

Güncelleme Tarihi:

Finansal İstikrar Komitesinde Türkiye Ekonomi Modeli vurgusu
Oluşturulma Tarihi: Ekim 27, 2022 22:11

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati Finansal İstikrar Komitesi'nin 6’ncı toplantısına ilişkin yaptığı açıklamada, "Küresel ve yerel makroekonomik gelişmeleri ele aldığımız toplantıda, Türkiye Ekonomi Modeli çerçevesinde etkin bir şekilde uygulanan selektif kredi politikasının devam ettirilmesi hususunda mutabık kaldık" ifadesini kullandı.

Haberin Devamı

Bakan Nebati, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, Finansal İstikrar Komitesi'nin 6’ncı toplantısını gerçekleştirdiklerini belirtti. Toplantıda küresel ve yerel makroekonomik gelişmeleri ele aldıklarını ifade eden Nebati, "Türkiye Ekonomi Modeli çerçevesinde etkin bir şekilde uygulanan selektif kredi politikasının devam ettirilmesi hususunda mutabık kaldık" değerlendirmesinde bulundu.

Hazine ve Maliye Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, toplantıda, küresel ve yerel makroekonomik gelişmelerle önceki dönemde atılan politika adımları, Türkiye’nin finansal sistemine olan etkileri bağlamında irdelendi ve Türkiye Ekonomi Modeli ile elde edilen kazanımların devam edebilmesi adına yeni adımlar istişare edildi.

Türkiye Ekonomi Modeli çerçevesinde etkin bir şekilde uygulanan selektif kredi politikasının, yakalanan ivmeye önemli bir katkı sağladığı gözlemlenerek, bu politikanın güçlü bir şekilde devam ettirilmesine karar verildi.

TROY YURT İÇİNDE VE DIŞINDA YAYGINLAŞTIRALACAK

Ayrıca ’Türkiye’nin Ödeme Sistemi’ TROY’un yurt içi ve dışında yaygınlaştırılması adına bir yol haritasının oluşturulmasında mutabık kalan komite, bu amaçla ilgili paydaşların dahil olduğu bir çalışma grubunun oluşturulması ve gerekli adımların ivedilikle atılması kararını aldı.

Açıklamada, komitenin, sağlıklı ve sürdürülebilir bir büyüme için önemli bir unsur olan finansal istikrarın korunması adına bütüncül bir yaklaşımla çalışmalarını sürdüreceği ifade edildi.

BAKMADAN GEÇME!