ENK, Filipinler’i seçti, Çaldağ 800 bin tanker asitten kurtuldu

Güncelleme Tarihi:

ENK, Filipinler’i seçti, Çaldağ 800 bin tanker asitten kurtuldu
Oluşturulma Tarihi: Aralık 11, 2010 00:00

Manisa’nın Çaldağ beldesindeki nikel madeninin işletme haklarını alan ve beldedeki ormanlık alana vereceği zarar konusunda tepkiyle karşılaşıp, tahsis için izin almada sorun yaşaşan European Nickel Madencilik (ENK), yatırımlarını Filipinlere kaydıracağını duyurdu.

Haberin Devamı

Türkiye’de 300 milyon doların üzerinde yatırım planlayan ve Londra Borsası’na kote olan ENK, Çaldağ’daki madenle bağlantılı olarak orman tahsisi için izinler konusunda gereken bekleme süresi içinde Filipinlerde Acoje nikel projesine ilişkin nihai fizibilite çalışmalarını hızlandırdığını açıkladı. Şirketin bu kararı almasında Turgutlu, Akhisar, Salihli halkı ve kurumların baskısı etkili olurken, Çaldağ da üretim süresince kullanılması söz konusu olan 800 bin tanker dolusu sülfürik asitin etkisinden kurtuldu.
Manisa Çaldağ’da kurulacak nikel madeni tesisinde toprak 15 yıl boyunca 18 milyon ton yani 800 tanker dolusu sülfürik asitle işlenecek ve 330 bin ağaç kesilecekti. Gediz Havzası’nda kurulacak nikel madeni çevre katliamına neden olacaktı.
Hayal kırıklığı içindeyiz
ENK Genel Müdürü Rob Gregory, şunları söyledi: “ENK, düşük maliyetle açık liç (Heap-leach) teknolojisi ile nikel üretme konusunda kararlı. Hükümetten orman tahsisi konusunda sürekli olarak tekrarlanan garantilere rağmen Çaldağ projesi halen yeniden düzenlenme aşamasında olmasından dolayı hayal kırıklığı içindeyiz. Alternatif olarak eşit değerde Filipinler’deki Acoje projesi önümüzde duruyor. Acoje projesi Çaldağ’dan çok daha geniş ve uzun ömre sahip. Yönetim kurulumuz tam olarak Çaldağ’dan vazgeçmiş değil ancak orman tahsis izni yeniden çıkıncaya kadar havanda su dövemeyiz. Çabalarımızı ve kaynaklarımızı Acoje’ye kaydırmak yönünde karar aldık.”
İzinlere göre karar
Şirket Çaldağ projesi ile ilgili kararını, Filipinlerdeki Acoje projesindeki gelişmeler ışığında verecek. European Nickel Madencilik aynı zamanda Çaldağ Nikel Madeni’ndeki karışık hidroksit ürünü için BHP Billiton Şirketiyle yaptıkları yüzde 100 alım garantisi sözleşmesini de sonlandırdı. ENK, birçok değişik şirketin, Çaldağ’daki karışık hidroksit ürününü satın almak için  satış garantili anlaşma yapmaya ilgi duyduğunu ve orman tahsisi alınır alınmaz müzakerelere yeniden başlayacağını da duyurdu.

Haberin Devamı

Çaldağ’daki ekip Filipinler’e transfer edilecek

ENK, 2011 yılı ilk çeyreğinde Filipinler’deki proje için denemeler yapmak üzere açık liç tesisi kuracak. Çaldağ’daki teknik ekip de Filipinler’e kaydırılacak. Ayrıca Çaldağ’da toplanan metalurjik enformasyon da Filipinler’deki projeye transfer edilebilecek. Acoje Projesi Luzon Adası’nda yer alıyor ve Mart 2009 tarihli fizibilite raporlarının sonuçlarına göre ekonomik değeri çalışmalara       başlamaya uygun.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!