Enerjik abilere ‘Boğaz’ kulübü

Güncelleme Tarihi:

Enerjik abilere ‘Boğaz’ kulübü
Oluşturulma Tarihi: Aralık 11, 2013 01:06

İstanbul’da çok özel bir kulüp kuruldu. Üst düzey yöneticiler, bakanlar, önde gelen işadamları ve kanaat önderlerini yılda birkaç kez bir araya getirecek bu kulüp, enerji konularına odaklanacak. İlk toplantısı yarın gerçekleşecek kulübün adı ise “Bosphorus Energy Club”

Haberin Devamı

İSTANBUL yeni bir kulübe ev sahipliği yapacak. Fakat bu kulüp diğerlerine benzemiyor. İngiltere’de 1925’te kurulan Petrol Kulübü’nden esinlenerek kurulan “Boğaziçi Enerji Kulübü-Bosphorus Energy Club”, uluslararası enerji camiasının yakından tanıdığı enerji ve diplomasi uzmanı Mehmet Öğütçü’nün öncülüğünde hayata geçirildi. Bu yeni oluşum, her yıl başta Türkiye’nin içinde bulunduğu coğrafya olmak üzere, dünyanın dört bir yanından enerjinin güçlü isimlerini bir araya getirecek. Toplantılarda hem önemli sorular tartışılacak, hem network imkânı oluşacak. İlk toplantı ise yarın İstanbul’da gerçekleşiyor.

ÖNCELİK BÖLGEMİZDE


Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’ın Onursal Başkanlığı’nı üstlendiği The Bosphorus Energy Club’ın Direktörü Mehmet Öğütçü, resmi kanal ya da şirketler üzerinden yürütülen diyalog kanallarının, tarafların açık sözlülükle tartışmalarına ve işbirlikleri kurmalarına fırsat vermediğini vurguladı. Bu yüzden enerjide öncelikle güven ortamı yaratmayı hedefleyen yeni bir kanal inşa etme amacıyla yola çıktıklarını söyleyen Öğütçü, “Öncelik, içinde yaşadığımız ve birbirimize karşılıklı bağımlılığın süratle arttığı bölgemizde. Ama küresel oyuncularla da gereken sinerjileri, işbirliklerini ve ‘kazan-kazan’ ortaklıkları da ihmal etmeyeceğiz” diye konuştu. Öğütçü, Türkiye’nin hem Boğazlar, hem boru hatları, hem çift yönlü enterkonnekte elektrik iletim bağlantıları, hem de tanker trafiği yoluyla kilit rol oynayacağını söyledi.

Haberin Devamı

ABD VE İRAN AYNI ÇATIDA

BUGÜN İstanbul’da gerçekleşecek ilk toplantının konusu “Enerji, Yatırım ve Jeopolitikada Yeni Bölgesel Oyun Değiştiriciler” olacak. Amerikalı ve İranlı yetkililerin de katılacağı toplantıda İran’daki son durum ele alınacak. Ayrıca Irak’tan petrol ve gaz konusunda yol haritası ile Doğu Akdeniz gazı gibi kritik konular da tartışılacak. The Bosphorus Energy Club, dünyanın önde gelen enerji, finans ve siyasi aktörlerini İstanbul’da yılda en az bir kez dışarıya kapalı toplantılarda bir araya getirmeye devam edecek. Ayrıca enerji alanında kritik öneme sahip Erbil, Bakü, Aşkabat, Astana, Moskova, Abu Dabi, Riyad, Telaviv, Londra, Brüksel, Houston, Pekin, Tokyo gibi başkent ve merkezlerde de faaliyetler düzenlenecek.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!