EFT saatleri kalktı mı? 7/24 EFT yapılabiliyor mu?.. Hafta sonu EFT için bankalardan önemli duyuru

Güncelleme Tarihi:

EFT saatleri kalktı mı 7/24 EFT yapılabiliyor mu.. Hafta sonu EFT için bankalardan önemli duyuru
Oluşturulma Tarihi: Şubat 11, 2021 17:55

EFT saatleri için güncelleme gerçekleşti. Pek çok bankanın ocak ayı itibariyle yürürlüğe aldığı FAST EFT süreci, Merkez Bankası'nın yapmış olduğu açıklama ile netlik kazanmıştı. Bu sayede EFT saatleri ne kaldırılmış oldu. İşte, FAST sistemi ile hafta sonu EFT süreci hakkında detaylı bilgiler

Haberin Devamı

EFT saatleri resmen kaldırılıyor. FAST sistemini yürürlüğe alan Merkez Bankası, bankaların da sürece uyum sağlaması üzerine sistemi resmen yürürlüğe koydu. Merkez Bankası'ndan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi;

"Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) bünyesinde geliştirilen yeni nesil 7/24 anlık perakende ödeme uygulaması Fonların Anlık ve Sürekli Transferi (FAST) Sistemi, bankalarla sürdürülen pilot testlerin tamamlanmasının ardından, 8 Ocak 2021 itibarıyla kullanıma açılmıştır.

EFT FAST sistemi için ayrıntılar şu şekilde:

"Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), yeni bir ödeme sistemini hizmete açmak üzere hazırlıklarını tamamlamıştır. FAST
(Fonların Anlık ve Sürekli Transferi) olarak isimlendirilen bu yeni sistem ile vatandaşlarımız farklı bankalardaki hesapları arasındaki para transferlerini, saniyeler içerisinde, 7 gün 24 saat gerçekleştirebileceklerdir.

Haberin Devamı

FAST Sisteminin, 18 Aralık 2020 tarihinden itibaren pilot uygulama olarak hizmete alınması ve kademeli bir şekilde vatandaşların kullanımına açılması planlanmaktadır. Sistemin kısa bir zaman içerisinde tüm finansal kuruluşları kapsayacak şekilde yaygınlaşması hedeflenmektedir.

FAST Sistemi ile birlikte, ödemelerin telefon numarası, kimlik numarası veya e-posta adresi gibi bilgiler kullanılarak daha kolay bir şekilde başlatılmasını sağlayan Kolay Adresleme Sistemi de vatandaşlarımızın kullanımına sunulacaktır.

Böylece, TCMB’nin Ülkemiz perakende ödeme sistemleri altyapısını, yenilikçi finansal teknolojileri ve iş yapış yöntemlerini destekleyecek şekilde geliştirmeye yönelik çalışmalarında önemli bir adımı tamamlanmış olacaktır.

Ödemeler alanındaki temel altyapıyı güçlendirecek bu gelişmelerin, yenilikçi finansal teknolojilerin hayatın vazgeçilmez bir parçası haline gelmesini sağlayarak, dijital ekonomi hedefi doğrultusunda çok önemli katkılarda bulunacağı değerlendirilmektedir.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!