GeriEkonomi Dünyanın ordusunu bir Türk giydiriyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Dünyanın ordusunu bir Türk giydiriyor

Dünyanın ordusunu bir Türk giydiriyor
refid:16914458 ilişkili resim dosyası

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) yanı sıra Şili'den Kazakistan'a, İngiltere'den İsrail'e kadar 24 ülkenin ordusunun, ayrıca UNICEF VE Kızılhaç gibi uluslararası kuruluşların üniforma, bot, hücum yeleği, çanta gibi ihtiyaçlarını merkezi Ankara'da olan Yakupoğlu Tekstil ve Deri Sanayi A.Ş (YDS) tedarik ediyor.

Dünyanın ordusunu bir Türk giydiriyor / Foto Galeri

Kendi sektöründe CE standartlarına uygunluk etiketiyle ihracat yapan ve Türk Standardları Enstitüsü'nde (TSE) akredite bir laboratuvara sahip “tek Türk şirketi” olan YDS, Ankara'nın Çubuk ilçesinde biri tekstil ürünleri biri bot üretimi üzerine 2 tesisiyle alanında “dünyanın sayılı üreticileri” arasında yer alıyor.

Askeri alanın haricinde polisler, itfaiyeciler ve sanayi kuruluşları için de özel üretimler yapan YDS, yıllık üretiminin yaklaşık yüzde 35'ini ihraç ediyor.

YDS Yönetim Kurulu Başkanı Vedat Yakupoğlu, 65 bin metrekare kapalı alanda üretim yapan 2 tesise sahip olduklarını ve 27'si mühendis olmak üzere bin 400 personelle hizmet verdiklerini bildirdi.

Firmanın, teknolojisini de kendisinin ürettiğini anlatan Yakupoğlu, ortaya çıkardıkları yeni teknolojiyi yurt içinde ve yurt dışındaki firmalara da sattıklarını ifade etti.

“Ucuz” ürünlerde Çin ve Hindistan ile, “teknolojisi yüksek” ürünlerde ise Avrupalı şirketlerle rekabet ettiklerini aktaran Yakupoğlu, şunları kaydetti:

“Her iki alanda da rekabet edecek gücümüz çok yüksek. Avrupa'da Yunanistan hariç başta İngiliz ordusu olmak üzere neredeyse tüm Avrupa ülkelerine ihracatımız var. Almanya'ya çok sınırlı bir ihracat yapıyoruz. Çünkü onlar biraz daha milliyetçi yaklaşıyorlar duruma. Yine aynı şekilde ABD ordusuna mal vermek neredeyse imkansız. ABD ordusu, 'Made in ABD' olmayan hiçbir ürünü kullanmıyor. Ortadoğu'da çok etkiniz. İsrail ordusunu neredeyse tepeden tırnağa biz giydiriyoruz. Suudi Arabistan'ın özel kuvvetleri bizim ürünlerimizi kullanıyor. Asya'da çok etkiniz ve gelir düzeyi yüksek olan Afrika ülkeleri de yine önemli pazarlarımızdan.

Bunun dışında, İtalyan jandarma ve itfaiye teşkilatının botlarını da yine biz veriyoruz ki İtalya, dünyada ayakkabıcılıkta önemli bir otoritedir. Fermuarı, hatta bağcıkları bile yanmayan bot ürettik. İtalyan itfaiye teşkilatına bu botlarımızdan gönderiyoruz. Yine hem Türkiye'de hem dünyanın bir çok yerinde polis teşkilatlarının da kıyafetlerini biz tedarik ediyoruz. Rusya'da iş yapamıyoruz. Rusya, çoğunlukla düşük kaliteli ürünler kullanıyor. Zaten orada iş yapmak ülkenin kendi şartlarını göz önüne alınca gerçekten çok zor. Biz de şu an o piyasaya girmeyi çok istemiyoruz. Kısaca söylemek gerekirse ABD, Yunanistan ve Rusya dışında neredeyse dünyanın tüm ülkelerine ihracat yapıyoruz. Ürünlerimiz, bu ülkelerin askeri, polisi, itfaiyesi ve sanayi şirketlerince kullanılıyor.”

“İÇ PİYASADA ARTIK BİZ DE OLACAĞIZ”

Bir çok ülkede düzenlenen fuarlara katıldıklarını ve YDS'nin yurt dışında bilinirliğinin daha yüksek olduğunu dile getiren Yakupoğlu, Türkiye'de tüketicilerin yeterli bilince daha yeni yeni sahip olmaya başladığını söyledi.

Türkiye'de nihai tüketicinin çoğunlukla “ucuz” ürünlere yöneldiğini öne süren Yakupoğlu, büyük sanayi kuruluşlarının, TSK'nın ve Emniyet Teşkilatının ise YDS'nin ürünlerinden vazgeçmediğini kaydetti.

Kendi alanlarında Türkiye'de önemli bir açık olduğunu belirten Yakupoğlu, “Dünyada tüm fuarlara katılmamıza, herkesçe bilinmemize rağmen bu güne kadar Türkiye piyasasında yoktuk, ancak artık kendi ülkemizde de perakende mağazalarımızla hizmet vereceğiz. Türkiye'de teknik bot ve ayakkabıda bugüne kadar İtalyan firmaları hakimdi ama iç piyasada artık biz de olacağız. Ankara'da şu an Kentpark ve Acity Alışveriş Merkezlerinde birer mağaza açtık. Yine tesislerimizin yanında bir fabrika satış mağazamız var. Yıllık ciromuz şu an 100 milyon dolar civarında. 5 yıl içinde yapacağımız yatırımlarla 20 perakende mağazası açmayı ve ciromuzu 200 milyon dolara çıkarmayı hedefliyoruz. Mağazalar, ağırlıklı Ankara ve İstanbul'da olacak” diye konuştu.

“ASKERLERİMİZ -40 DERECEYE KADAR ÜŞÜMEYECEK”

Vedat Yakupoğlu, tekstil ürünleri ve botlarda özel bir doku kullandıklarını belirterek, bu teknolojinin, ürünün su geçirmemesini ve ısı kaybının olmamasını sağladığını bildirdi.

Özellikle asker ve polis için üretilen ürünlerde bu teknolojiyi kullandıklarını aktaran Yakupoğlu, sözlerini şöyle tamamladı:

“Kıyafetlerle ilgili her şey kumaşla başlıyor. Kumaşların nefes alabilir olması ve dikiş yerleri çok önemli. Keza ayakkabı ve botlarda da yine aynı şekilde derisi, tabanı ve kumaşının kalitesi çok önemli. Kullandığımız özel teknoloji sayesinde ürünlerimiz -40 dereceye kadar üşütmeme, su geçirmeme ve terletmeme özelliğine sahip. Askerlerimiz çok soğuk havalarda da operasyonlar düzenliyor. Ürünlerimiz sayesinde askerlerimiz -40 dereceye kadar üşümeyecek.

Şu an Erzurum'da gerçekleştirilen 25. Dünya Üniversiteler Kış Oyunları'nda görevli yaklaşık 6 bin 500 kişinin botlarını da biz verdik. Eminim çok rahat etmişlerdir ve ayakları hiç üşümüyordur. Bu günlere geldiğimizi gördükçe üzüldüğüm tek bir şey var. 'Keşke Sarıkamış'ta 90 bin şehit verirken de biz olsaydık' diyorum. O zaman da bu ürünler olsaydı değil 90 bin, 1 kişi bile donarak şehit olmazdı.”

Canlı Borsa - Altın Fiyatları - Döviz Kurları için Bigpara

False