Dünya otomotiv devinin paylarını satın alıyor: Tofaş’tan kritik hamle

Güncelleme Tarihi:

Dünya otomotiv devinin paylarını satın alıyor: Tofaş’tan kritik hamle
Oluşturulma Tarihi: Mart 02, 2023 07:00

Tofaş, dünyanın en büyük otomotiv gruplarından Stellantis’in Türkiye’deki tüm haklarını 400 milyon Euro’ya satın alıyor.

Haberin Devamı

Böylece, hali hazırda Alfa Romeo, Jeep, Maserati ve Fiat markalarının Türkiye distribütörlüğünü yürüten şirket anlaşma sonlandığında Peugeot, Citroen, Opel ve DS markalarının da satış ve satış sonrası hizmetlerinden sorumlu olacak. Anlaşma ile şirket, Türkiye’nin en büyük otomotiv grubu oluyor. Konuyla ilgili açıklamada, imzalanan yeni stratejik anlaşma ile Tofaş’ın Stellantis Türkiye dağıtım şirketi Stellantis Otomotiv Pazarlama A.Ş.’nin sermayesinin tamamını almak için çerçeve sözleşme imzalandığı belirtildi.

DOBLO YERİNE ‘K0’

Açıklamada Doblo’nun üretiminin İspanya’ya kaydırılmasının ardından merakla beklenen yeni modellerin tarihi ile ilgili bilgiler de verildi. Buna göre, Stellantis 2025 yılı başından itibaren üretime başlama hedefiyle, beş marka için planlanan hem orta boy hafif ticari araç hem de binek versiyonları olan yeni “K0” üretimini Tofaş’a tahsis edecek. Mevcut Doblo üretimi ise Temmuz 2023’te “K0” modelinin üretim hatlarında çalışmalar başlayıncaya kadar devam edecek. Öte yandan, Fiat Egea/Tipo projesi 2025 yılı sonuna kadar uzatılacak.

Haberin Devamı

HEDEFLER BÜYÜDÜ

Konuyla ilgili açıklama yapan Koç Holding CEO’su Levent Çakıroğlu, “Bu stratejik yatırım; üretim hacmi, ihracat performansı ve Ar-Ge yetkinlikleri ile şirketimiz Tofaş’ı otomotiv sektöründe çok daha önemli bir noktaya taşıyor. Türkiye otomotiv sektöründe lider konumundaki Tofaş, bu yeni yatırım ile hedeflerini büyütüyor ve iddiasını güçlendiriyor” dedi. Stellantis CEO’su Carlos Tavares ise, “Türkiye, Orta Doğu ve Afrika’da lider bir pazar payına ulaşmaya çalışırken, uzun vadeli stratejik planımız olan Dare Forward 2030’da kritik bir rol oynuyor” ifadelerini kullandı.

İKİ YENİ BURSALI MODEL

Dünyanın en büyük otomotiv grupları FCA ve PSA 2021 yılında kritik bir karar alarak birleşmiş ve Alfa Romeo, Jeep, Maserati, Fiat, Opel, Citroen, Peugeot ve DS markalarını temsil eden yeni çatı kuruluşun ismi Stellantis olmuştu. Türkiye’de ise Alfa Romeo, Jeep, Fiat ve Maserati’nin distribütörlüğünü Tofaş yürütürken diğer markaların temsilciliği Stellantis Otomotiv Pazarlama A.Ş. çatısı altındaydı. Grubun Bursa’da bulunan üretim tesisi ise Koç Holding ortaklığında faaliyetlerini sürdürüyordu. Stellantis, geçtiğimiz yıl aldığı kararla Doblo’nun 5’inci neslinin 2023 yılının başından itibaren İspanya’daki Vigo fabrikasında üretileceğini duyurmuştu. Yapılan yeni anlaşma ile Bursa’daki Tofaş fabrikasında yeni bir hafif ticari araç ile bir otomobil modelinin üretileceği de duyurulmuş oldu.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!