Dolar 2,85'in üzerinde /(Dolar ne kadar oldu?)

Güncelleme Tarihi:

Dolar 2,85in üzerinde /(Dolar ne kadar oldu)
Oluşturulma Tarihi: Nisan 25, 2016 09:17

ABD ve Japonya merkez bankalarının bu haftaki faiz toplantıları öncesi global olarak piyasalarda temkinli bir hava gözlenirken, yurtiçinde ayrıca yarınki enflasyon raporu bekleniyor. Dolar bu sabah 2,85 seviyesinin üzerinde işlem görüyor.

Haberin Devamı

Cuma günü saat 17.55'te 2.8373/2.8380 seviyesinde olan dolar/TL, bu sabah 2.85'in üzerine çıktıktan sonra saat 0854'te 2.8476/2.8494 seviyesinde bulunuyor.

Cuma günü aynı saatte 2.8373/2.8380 seviyesinde olan sepet bazında TL bu sabah 3.0243/3.0274, euro/TL ise 3.2008/3.2044 seviyesinde bulunuyor.

ENFLASYON RAPORU MERAKLA BEKLENİYOR

TCMB'nin yeni başkanı Murat Çetinkaya'nın yarın İstanbul'da açıklayacağı yılın ikinci enflasyon raporu TCMB'nin önümüzdeki dönemde izleyeceği para politikası hakkında ipucu vereceğinden, TL'nin seyrinde belirleyici olması bekleniyor.

TCMB'nin geçen hafta faiz koridorunun üst bandını beklentilere paralel 50 baz puan indirmesi ardından, küresel görünüme ve enflasyonun trendine bağlı olarak sürmesi beklenen indirimlerin büyüklüğü ve Çetinkaya'nın siyasetten gelen faiz indirimi baskılarını nasıl yöneteceği yakından izlenecek.

Haberin Devamı

KÜRESEL PİYASALARDA SON DURUM

Asya borsaları yatırımcıların doların son zamanlarda gösterdiği yükselişin ardından bu hafta gerçekleşecek olan Fed ve Japonya Merkez Bankası(BOJ) toplantıları öncesi kâr satışları yapmalarıyla geriledi.

Bloomberg tarafından Cuma günü yapılan bir haberde BOJ'un Çarşamba günü sona erecek olan iki günlük politika toplantısında BOJ tarafından finans kuruluşlarına verilen kredilere negatif faiz uygulanmasının gözden geçirildiği belirtildi.

FED'DEN FAİZ KARARI GELECEK

Fed'in Çarşamba günü gerçekleştireceği politika toplantısında ise faizleri sabit tutması beklenirken, piyasaların gözü ekonomik görünüme yönelik yapılacak açıklamalarda olacak. Reuters tarafından yapılan bir ankete katılan ekonomistler Fed'in Haziran'da bir faiz artışına gideceğini ve bunun ardından yıl sonundan önce bir artışa daha gideceğini düşünüyor.

Bir bankacı, "Dolar/TL de yükseliş global piyasalara paralel olarak Cuma günü başladı. ABD ve Japonya merkez bankalarının alacağı kararlar piyasalarca yakından izlenecek. Genel olarak Fed'den bir beklenti olmasa da toplantıya kadar doların global bazda kuvvetli seyrini sürdürmesini bekliyoruz" dedi.

Haberin Devamı

TAHVİL PİYASASINDA SON DURUM

Tahvil-bono piyasasında ise 14 Haziran 2017 itfalı iki yıllık gösterge tahvil Cuma günü spot kapanışta son işlemde yüzde 9.10 seviyesindeydi.

Beş yıllık gösterge olan 17 Şubat 2021 itfalı tahvil ise Cuma günü spot piyasa kapanışında ve valörde yüzde 9.11 seviyesindeydi.

Öte yandan 11 Şubat 2026 itfalı 10 yıllık gösterge tahvil Cuma günü spot piyasa kapanışında yüzde 9.18, valörde son işlemde yüzde 9.17 seviyesindeydi.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!