Dijital dönüşümün ‘tomografisi’ çekilecek

Güncelleme Tarihi:

Dijital dönüşümün ‘tomografisi’ çekilecek
Oluşturulma Tarihi: Mart 12, 2015 01:23

YÖNETİM ve teknoloji danışmanlığı şirketi Accenture, dünyada birçok ülkede, önde gelen sektörlerin ve bu sektörlerdeki şirketlerin dijital dönüşüm yolculuklarındaki ‘tomografisini’ çekecek bir endeks geliştirdi.

Haberin Devamı

Proje, Accenture Dijitalleşme Endeksi ismiyle Boğaziçi Üniversitesi, Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Türkiye Bilişim Vakfı ve mobil iletişim operatörü Vodafone Türkiye desteği ile Türkiye’de de hayata geçiriliyor. Değişen pazar dinamikleri ve rekabetçi piyasa koşullarında dijitalleşmenin şirketlerin başarılarında önemli bir etken olduğu gözleminden hareketle hazırlanacak olan çalışma, Türkiye’nin önde gelen 100 şirketinin dijitalleşme alanındaki durumunu değerlendirecek. 2013 yılında, 500 milyon TL ve üstü ciro büyüklüğü oluşturan şirketler, konsolide aktif büyüklüğü toplam değeri en az 30 milyar TL olan bireysel bankacılık hizmeti sunan kamu ve özel bankaları, toplam prim üretimi en az 500 milyon TL olan hayat dışı sigorta şirketleri, toplam prim üretimi en az 100 milyon TL olan hayat sigorta şirketleri ve pay piyasası işlem hacimleri en az 70 milyar TL olan yatırım kuruluşları kriterlerini sağlayanlar Accenture Türkiye Dijitalleşme Endeks Araştırması’na dahil olabilecek.

Haberin Devamı

DÜNYA LİGİ İÇİN FIRSAT

Dijital fırsatın dünyaya bin yılda gelebilecek bir fırsat olduğunu ifade eden Accenture Türkiye Genel Müdürü Tolga Ulutaş, bu oyun sahasının Türkiye dahil her ülkeye eşit imkanlar sunduğunu söyledi. Vodafone Türkiye CEO’su Gökhan Öğüt, endeksin Türkiye’nin dijital haritasına ilişkin önemli veriler sağlayacağını ifade etti. Hazırlanacak endeksin Türkiye’nin önde gelen 100 şirketinin tomografisi niteliğinde olacağını söyleyen Türkiye Bilişim Vakfı Başkanı Faruk Eczacıbaşı ise şöyle konuştu: “Şirketlerimiz, bu çalışma ile ilk defa dijitalleşme açısından değerlendirilecek.”

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!