Deprem bölgesi için 55.5 milyar TL’lik ödeme

Güncelleme Tarihi:

Deprem bölgesi için 55.5 milyar TL’lik ödeme
Oluşturulma Tarihi: Temmuz 19, 2023 07:00

Temmuz ayı itibarıyla afet bölgesinde 11 ildeki 144 binden fazla dosyaya 26 milyar TL’ye yaklaşan hasar ödemesi yapıldığını belirten Türkiye Sigorta Birliği (TSB) Genel Sekreteri Özgür Obalı, DASK’ın hasar ödemeleriyle bu oranın 55.5 milyar TL’ye ulaştığını açıkladı.

Haberin Devamı

“Afetin ardından geçen beş ay boyunca sektörümüz, sorumluluklarını eksiksiz yerine getirme gayretiyle çalışırken, başta ferdi kaza ve hayat sigortaları olmak üzere, konut sigortası, sanayi ve ticari yatırımlardaki mühendislik, yangın, kâr kaybı, nakliyat ve kasko gibi branşlarda 144 binden fazla dosyaya 26 milyar TL’ye yaklaşan tutarda ödeme yaptı” diyen Obalı, “35 bine yakın dosya için de 10 milyar TL tutarında rezerv ayırırken, 5 ay gibi kısa süre içinde hasar ödemelerimizin büyük bir kısmını gerçekleştirdik” bilgisini verdi.

GÜÇLÜ ÖZSERMAYEYLE HAZIRLIK

Bölgedeki hayatın bir an önce normale dönmesi ve depremzedelerin yükünün hafifletilmesinin büyük önem taşıdığını belirten Obalı, sözlerini şöyle sürdürdü: “Mali kayıpları telafi etme noktasında ‘sigortalı olmak’ kritik değerde. Gelişmiş ekonomilerdeki sigortacılıkta, bireysel ve kurumsal risk yönetimi geniş yer tutuyor ve bu ekonomilerde yaşanan kayıpların önemli bir kısmı sigorta sistemi tarafından karşılanıyor. Türkiye’nin sigorta sektörü olarak, ülkemizin gelişmiş ekonomiler arasındaki hak ettiği yere ulaşması için ‘sigortalanma bilincinin’ tabana yayılmasının ne denli kıymetli olduğu biliyor, çalışmalarımızı bu hususta yoğunlaştırıyoruz. Sektörümüzün yeni afetlere güçlü özsermaye ile hazırlanması kritik önemde.”

 

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!