Çorap ihracatına ‘neşeli ayak’ dopingi

Güncelleme Tarihi:

Çorap ihracatına ‘neşeli ayak’ dopingi
Oluşturulma Tarihi: Mayıs 31, 2023 07:00

TGSD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ümit Özüren, son yıllarda trend olan erkeklerde renkli çorap akımının sektöre hareket getirdiğini söyledi. Artık klasik takım elbiselerde bile renkli, eğlenceli çoraplar giyildiğine dikkat çeken Özüren, ‘‘Erkek kıyafetlerine renk katan kravatın tahtına çorap yerleşti. Bu da ihracatta doping etkisi yarattı’’ dedi.

Haberin Devamı

Her şeyde olduğu gibi çorapta da moda, şirketlerin ekonomik performansını etkiliyor. Son yıllarda yükselen ‘neşeli çorap’ trendi, hazır giyim sektöründe çorabın pozitif ayrışmasını sağladı. Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği (TGSD) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Murat Çorap CEO’su Ümit Özüren, bu ayrışmayı anlattı. Özüren, “Son yıllarda siyah, gri tonlarındaki çok klasik takım elbiselerin altına dahi renkli, eğlenceli çoraplar giyiliyor. Eskiden erkek kıyafetlerine renk katan tek unsur kravattı. Şimdi onun yerini çorap aldı. Kravatın tahtına çorap yerleşti. Bu da çorap ihracatında doping etkisi yarattı” dedi.

2019 - 2021 yılları arasında sektörün yılda ortalama yüzde 25 civarında büyüme kaydettiğini ifade eden Özüren, “2022’de baz etkisinden dolayı büyüme hız kesse de yılı artıda kapatan birkaç sektörden biri olduk” diye konuştu.

Haberin Devamı

Çorap ihracatına ‘neşeli ayak’ dopingi

Özüren, çorapta Türkiye’nin dünyada en büyük üç oyuncudan biri olduğunu, ilk sırada Çin’in yer aldığını belirtti. Özüren’in verdiği bilgilere göre Çin’i Türkiye, Türkiye’yi de İtalya takip ediyor.

İLK ÜÇ OYUNCUDAN BİRİ TÜRKİYE

TGSD Başkan Yardımcısına göre Çin kapasite olarak daha büyük ancak, spesifik ürünlerde Türkiye’yle yarışabilecek durumda değil. Bu sözlerini şöyle açıklıyor: “Biz tedarik kısmında daha güçlü olduğumuz için renge ulaşımımız daha rahat. Onlardan daha çok renk yapabiliyoruz. Dolayısıyla renkli çorap trendi Çin’den bir adım ileri gitmemizi sağladı. En iyi pazarımız yıllık 2.4 milyar çift satış yaptığımız Avrupa.  Avrupa’daki bildiğiniz tüm markalar çorap alımlarını Türkiye’den veya  Türkiye’den alım yapmış bir toptancıdan yapıyor. H&M’den Zara’ya hepsinin Türkiye’den çorap alma ihtiyacı var. Mecburlar. Çünkü alternatif yok.” 

 

‘ÇORAPÇILARIN YARISI BİZİM KÖYDEN’

Ümit Özüren, 51 yıllık Murat Çorap’ın ikinci kuşak yöneticisi. Firmanın Çorum’un Sungurlu köyünden çıkan babası tarafından kurulduğuna dikkat çeken Özüren, ‘‘Aslında sadece biz değil, Türkiye’nin çorap üretiminin yüzde 40’ı bu köyden çıkmış durumda. Zamanında Çorum’dan çıkıp, İstanbul’a gelen bir köylü çorapçı oluyor. Sonra köyden her yeni gelen kişi onun yanında işe başlıyor, zaman içinde de ayrılıp kendi işini kuruyor. Şu anda sektördeki 30 firmanın herhalde 12-13 tanesi bizim köyden. Yani hem kendi aramızda bir dayanışma hem de rekabet var. Yeni firmalar kurulmasına destek oluyoruz” dedi.

Haberin Devamı

İNGİLTERE’DE TİLKİLİ MODEL YOK SATIYOR

Çorap modasında bazı sabit trendlerin hiç değişmediğine dikkat çeken Özüren, ‘‘Mesela hayvan trendleri hiç değişmez. İngiltere’de tilkili çorap her zaman satılır. Çünkü tilki orada bir sokak hayvanı. Onun dışında Avrupalılar kar ve güneş temasını çok sever. Almanlar ise koyu renklerden şaşmazlar. Son dönemde bir de taytın üzerine çekilen uzun çoraplar moda oldu. Yazılı, sloganlı çoraplar çok satılıyor’’ dedi. Fonksiyonel çorapta da Türkiye’nin çok başarılı olduğunun altını çizen Özüren, ‘‘Antibakteriyel, ısı geçirmeyen, kışın sıcak, yazın soğuk tutan, hatta hava tahliye kanallarıyla ayak kokusunu önleyen çoraların üretiminde de Türkiye çok iyi’’ şeklinde konuştu.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!