Çocuk parası ne zaman yatar? 2022 Çocuk parası başvuru detayları

Güncelleme Tarihi:

Çocuk parası ne zaman yatar 2022 Çocuk parası başvuru detayları
Oluşturulma Tarihi: Ocak 05, 2022 14:07

Çocuk parası, yeni doğum yapmış ailelerin gündeminde yer alıyor. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından her doğum yapan TC vatandaşına verilmekte olan çocuk parası, yeni doğum yapmış ya da doğum yapmaya hazırlanan anne adayları tarafından araştırılıyor. İlk çocuk, ikinci çocuk ve üçüncü çocukta farklılık gösteren çocuk parası ne kadar, çocuk parası ne zaman yatar soruları bütçe planlaması yapan anne- babaların en son sorguladığı konulardan biri olmaya devam ediyor. İşte, tüm bu sorularla ilgili detaylar…

Haberin Devamı

Son dönemlerde vatandaşların internet aramalarında en çok sorguladığı konulardan biri de çocuk parasının ne zaman yatacağı. Özellikle yeni doğum yapmış olan annelerin merak ettiği çocuk parası ne kadar, kimlere verilir, ne zaman yatar gibi soruların yanıtlarını haberimizde bulabilirsiniz. İşte 2021 çocuk parası hakkında detaylı bilgiler.

ÇOCUK PARASI NEDİR?

Devlet, yeni doğum yapan annelerin masraflarına bu dönemde destek verebilmek için onlara yardım yapmayı amaçlar. Çocuk parası da bu yardımlardan biridir. Çocuk parası, doğum yapan “tüm” annelere Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen bir yardımdır. Önceden de belirttiğimiz gibi bu yardımdan tüm doğum yapmış anneler faydalanabilir.

ÇOCUK PARASI NE KADAR 2022?

Çocuk parasının miktarı, doğan çocuğun sayısına göre değişiklik gösterir. 2020 yılına ait verilere göre çocuk parası miktarları ise aşağıdaki gibidir:

Haberin Devamı
  • İlk çocuk için 300 TL.
  • İkinci çocuk için 400 TL.
  • Üç ve daha fazla çocuk için 600 TL.

2022 çocuk parası detayları ise önümüzdeki haftalarda netlik kazanacak.

ÇOCUK PARASI NASIL ALINIR?

Çocuk parası alabilmek için öncelikle ailenin ilgili nüfus müdürlüğüne gidip çocuğu Kimlik Paylaşım Sistemi’ne (KPS) kaydettirmesi gerekir. Sonrasında ise Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından hazırlanan ‘Doğum Yardım Başvuru Dilekçesi’ni eksiksiz bir şekilde doldurulup imzalanmalıdır. Dilekçeyi doldurduktan sonra başvurunuzu Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Müdürlüklerine ya da Sosyal Hizmet Merkezlerine yapabilirsiniz.

Çocuk parası ne zaman yatar 2022 Çocuk parası başvuru detayları

ÇOCUK PARASI BAŞVURU ŞARTLARI

Çocuk parası alabilmek için, devlet annelerden bazı şartlar istemektedir. Çocuk parası almak için aranan şartlar ise şu şekildedir:

Doğum yapan kişinin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı ya da mavi kart sahibi olması gerekir.

Yardım almak için annenin bizzat başvuru yapması şarttır.

Bu yardım 15.05.2015 tarihinden sonra yapılan doğumlar için geçerlidir.

Ölü olarak gerçekleşen doğumlarda bu yardım yapılmaz.

Haberin Devamı

ÇOCUK PARASI NE ZAMAN YATAR?

Çocuk parası nakit olarak alınan bir yardımdır. Bu yardım, başvuru yapılan ayı takip eden bir sonraki ayın 25. gününe kadar anne adına PTT hesaplarına yatırılır. Böylece herhangi bir bankaya gitmenize gerek kalmaz.

Çocuk parası için yaptığınız başvurunun kabul edilip edilmediğini ya da paranın yatıp yatmadığını ise;

En yakın PTT şubesine giderek,

E-Devlet Kapısı üzerinden online sorgulama yaparak,

Telefon ile 444 1 788 numaralı PTT Müşteri Hizmetlerini arayarak kontrol edebilirsiniz.

BAKMADAN GEÇME!