Çocuk oyun alanları için yeni bir yönetmelik geliyor

Güncelleme Tarihi:

Çocuk oyun alanları için yeni bir yönetmelik geliyor
Oluşturulma Tarihi: Ekim 26, 2015 22:45

Develi’nin çocuk oyun alanında yaşanan skandalın ardından, bu alanların güvenliği tartışma konusu oldu. Birçok restoranın çocuk oyun alanlarında güvenlik, hijyen ve eğitmen açığı olduğu gözlenirken, alışveriş merkezleri için düğmeye basıldı. AVM’lerde bulunan çocuk oyun alanları için yeni bir yönetmelik hazırlandığı ortaya çıktı.

Haberin Devamı

GEÇTİĞİMİZ hafta ünlü kebap restoranı Develi’nin Ateşehir şubesinin çocuk oyun alanında yaşanan skandalın ardından, bu alanların güvenliği tartışma konusu oldu. Birçok restoran ve alışveriş merkezi içerisinde bulunan oyun alanlarında güvenlik ve hijyen açığı gözlendi. Konuyla ilgili olarak restoranlar bilgi vermek istemezken, AVM’ler için yeni bir yönetmelik hazırlandığı ortaya çıktı. Uzmanlar ise, çocuk oyun alanlarında güvenlik ve hijyen standardının bulunmadığını belirterek aileleri uyarıyor.

YÖNETMELİKTE NE VAR

AVM’lerin hazırlanan bir yönetmelikle çocuk oyun alanlarıyla ilgili standartlara kavuşturulacağına dikkat çeken Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği (AYD) Yönetim Kurulu Başkanı Hulusi Belgü, şu değerlendirmeyi yaptı: “Çocuk oyun alanlarıyla ilgili olarak daha önce Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan ‘Perakende Yasası’nı takiben yeni bir yönetmelik geliyor. Bu yönetmelikte çocuk oyun alanlarında kullanılan oyuncaklardan metrekarelere, güvenlikten hijyene kadar birçok önemli alanda standart getirilmesi hedefleniyor.”

Haberin Devamı

Çocuk oyun alanlarıyla ilgili olarak planlamaların yapılması gerektiğini ve konuyla ilgili denetim ve standardın getirilmesi gerektiğinin altını çizen Pedagoji Derneği Başkanı Mehmet Teber, şöyle konuştu: “Bugün birçok restoranda çocuk oyun alanları bulunuyor. Aileler bu alanları daha çok hafta sonu sabah kahvaltıda ve akşam yemeklerinde kullanıyor. Ancak bu alanların hiç bir standardı bulunmuyor. Güvenlik kamerası, eğitmen, hijyen ve sağlıklı oyuncaklar yok. Bu konuyla ilgili bir denetim ve yaptırım da söz konusu değil. Bazı restoranlar bize konuyla ilgili danışıyor. Ancak her marka bu konuda hassasiyet göstermiyor. Zaman zaman çocukların alerji ve bazı yaralanmaların olduğunu gözlemliyoruz. Ancak çocuklar için daha hassas olunmalı.
Birçok restoran maliyetlerini yükselttiği için çocuk oyun alanlarında görevli de çalıştırmıyor. Çocuk sayısının arttığı zamanlarda konuyla hiç ilgisi olmayan garsonlar oyun alanında tutuluyor.”

Haberin Devamı

DİKKATLİ OLMALI

Yaşanan olayın çok üzücü olduğunu belirten Turizm Restaurant Yatırımcıları ve İşletmecileri Derneği (TURYİD) Başkanı Kaya Demirer, “Üye işletmelerimizin arasında çocuk oyun alanı bulunan restoran sayısı çok az. Ancak bazı işletmeler, aileler ve çocuklar için bu tür alanlara yatırım yapıyor. Bu yatırımı yapan işletmelere de yüklenmenin doğru olmadığını düşünüyorum. Konuyla ilgili herkesin dikkatli ve hassas olması gerekiyor. Dışarıdan birileri elini kolunu sallayıp da çocuk alanına giremez” şeklinde konuştu.

AVRUPA VE ABD’DE STANDARTLAR NASIL?

KONUYLA ilgili olarak bazı çalışalar yaptıklarını anlatan Pedagoji Derneği Başkanı Mehmet Teber, şu bilgileri verdi: “Avrupa ve Amerika’da daha çok fast-food restoranlarda bulunan çocuk oyun alanlarında da bir standart bulunmuyor. Ancak buradaki yasalar o kadar ağır ki restoran ve alışveriş merkezleri güvenlik ve hijyen konusunda üst düzey önlemler alıyorlar. Aksi taktirde restoran ve AVM’ler ciddi cezalar ödeyebiliyorlar.”

Haberin Devamı

DEVELİ’DE NE OLDU?

ATAŞEHİR’deki ünlü Develi restoranda geçen cumartesi günü Cihan Araçman isimli şahıs, çocuk oyun alanında oynayan 3 yaşındaki yeğeninin üzerine asitli madde atarak yaralanmasına sebep olmuştu. Gözaltına alınan Araçman çıkarıldığı mahkemece, “Beden veya ruh bakımından kendisini savunamayacak durumda bulunan kişiye karşı silahla kasten yaralama” suçundan tutuklandı.

GARSONLARIN ÇOCUKLARI SEVMESİ DE YASAK

BAZI restoranların kendi içerisinde yayınladığı talimatnamelerde şöyle deniliyor: “Çocuk oyun alanı dışında çalışanların müşterilerin çocuklarını sevmesi veya dokunması kesinlikle yasaktır. Bu konuyla ilgili olarak müşteriden gelen şikâyetler sonrası personelin işine son verilir.”

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!