Cinsiyet eşitliğinde dünya liginde

Güncelleme Tarihi:

Cinsiyet eşitliğinde dünya liginde
Oluşturulma Tarihi: Şubat 03, 2023 07:00

Bloomberg Cinsiyet Eşitliği Endeksi’ne bu yıl da girmeye hak kazanan Sabancı Holding, kadınların ekonomik ve sosyal hayatta güçlenmesini en üst düzeyde sahiplendiğini açıkladı. Sabancı Holding İnsan Kaynakları ve Sürdürülebilirlik Grup Başkanı Hakan Timur, “Bloomberg Cinsiyet Eşitliği Endeksi’ne, bu yıl da dahil edilmemiz, bu yolda bize büyük cesaret veriyor” dedi.

Haberin Devamı

Sabancı Holding, geçtiğimiz yılın ardından 2023 yılında da Bloomberg Cinsiyet Eşitliği Endeksi’ne (GEI ) dahil edildi. Cinsiyetle ilgili verilerin raporlaması konusunda halka açık şirketlerin performansını ölçmek için geliştirilmiş, modifiye edilmiş piyasa değeri ağırlıklı bir endeks olan Bloomberg Cinsiyet Eşitliği Endeksi, dünya genelinde cinsiyet eşitliği konusunda en saygın endekslerden biri olarak kabul ediliyor.

KAPSAYICI İŞGÜCÜ

Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Sabancı Holding İnsan Kaynakları ve Sürdürülebilirlik Grup Başkanı Hakan Timur, “100 yıllık Türkiye Cumhuriyeti ile neredeyse yaşıt olan Sabancı Topluluğu olarak, kadınların ekonomik ve sosyal hayatta güçlenmesini en üst düzeyde sahipleniyoruz. Ülkemize ve insanımıza örnek olma misyonumuzun bizlere verdiği sorumlulukla, Sabancı Topluluğu bünyesindeki tüm iş süreçlerinde çeşitlilik ve kapsayıcılığı en büyük şirket değerlerimizden biri olarak görüyoruz. İşe alımda fırsat eşitliği, eşit işe eşit ücret, yönetim kurulunda kadın temsili, esnek çalışma, kapsayıcı iş gücü gibi proje ve uygulamalar aracılığıyla, kadın çalışanlarımızın Sabancı Topluluğu’nun hiçbir seviyesinde cinsiyetle ilgili bir ayrıma maruz kalmaması konusunda ilk günden bu yana son derece kararlı bir yaklaşım ortaya koyuyoruz. Bugün, gerek Holdingimizin gerekse Topluluk şirketlerimizin, cinsiyet eşitliği konusunda kendi sektörlerinin referans noktası olarak kabul edilmesi bu alandaki çabalarımızın en önemli sonucu. Dünyada cinsiyet eşitliği alanında en saygın endekslerden biri olarak kabul edilen Bloomberg Cinsiyet Eşitliği Endeksi’ne, geçtiğimiz yıldan sonra bu yıl da dahil edilmemiz, bu yolda bize büyük mutluluk veriyor” ifadelerini kullandı.

Haberin Devamı

Bloomberg Başkanı ve ABD yüzde 30 Kulübü Kurucu Başkanı Peter T. Grauer de “2023 GEI’ye dahil olan şirketleri tebrik ediyoruz. Hem ilgi hem de üyelikte, cinsiyetle ilgili ölçümlerde ortak bir şeffaflık hedefini yansıtan, global bir artış görmeye devam ediyoruz” dedi.

Cinsiyet eşitliğinde dünya liginde
Hakan Timur

Haberin Devamı

45 ÜLKEDEN 484 ŞİRKET LİSTEDE

Kadın liderliği ve yetenek havuzundaki cinsiyet dengesi, ücret eşitliği, kapsayıcılık kültürü, cinsel taciz karşıtı politikalar ve marka algısı olmak üzere beş temel kriter üzerinden şirketlerin cinsiyet eşitliği performanslarını ölçen endekste, bu yıl 45 ülke ve bölgeden toplam 484 şirket yer almaya hak kazandı. 2023 Bloomberg Cinsiyet Eşitliği Endeksi (GEI), 11 sektör ve 54 endüstriyi kapsadı. 2023 GEI için bir önceki yıla göre yüzde 11 artışla 620’den fazla şirket, Bloomberg GEI Raporlama Çerçevesi’ni kullanarak 2021 mali yılına ilişkin verilerini açıkladı.

‘İLK BAŞVURUDA HAK KAZANDIK’

Sabancı şirketlerinden Enerjisa Enerji de listeye giren şirketler arasında yer aldı. Enerjisa olarak etki odaklı sürdürülebilirlik anlayışı ile kapsayıcılık, çeşitlilik ve eşitlik ilkeleri doğrultusunda hareket ettiklerinin altını çizen Enerjisa Enerji İnsan ve Kültür Bölüm Başkanı Yakup Aydilek, “Cinsiyet eşitliği konusuna hassasiyetle yaklaşıyoruz. Bu konuyu destekleyen politikalarımız, fırsat eşitliği, kapsayıcı işgücü gibi alanlarda hayata geçirdiğimiz başarılı uygulamalarımızla cinsiyet eşitliği konusunda dünyanın en önemli endekslerinden biri olan Bloomberg Cinsiyet Eşitliği Endeksi’nde yer almaya yaptığımız ilk başvuru sonucunda hak kazanmaktan büyük mutluluk ve gurur duyuyoruz” açıklamasını yaptı.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!